Фондация „Синергиа“ създава медия за незрящи. Как проектът „Да бъдем на една страница – гласът на незрящите“ ще се развива, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Евгени Митев, председател на УС на фондацията.
"Достъпът до качествена информация на хора със зрителни увреждания често е затруднен, а и не всички уебсайтове са достъпни за тях. Освен това, трудно се разграничават истинските от фалшивите новини. Така че, като създадем наша медия, ще се опитаме да решим всички тези проблеми. Важно е да кажем, че хората с каквито и да е увреждания, от една страна, се самоизолират, а от друга страна, самата среда ги изключва, а в новата реалност те живеят много по-несигурно и изолирано от преди. Затова и първата ни цел е да поканим хора със зрителни увреждания, журналисти, които да създадат екип.
С този екип ще имаме уебсайт – информационна платформа "BLINFO", през която да се чува гласът на незрящите и те сами да създават съдържание, но и с активното сътрудничество на зрящи. За нас винаги е било важно сътрудничеството между зрящи и незрящи. Освен това, ние искаме да правим т.нар. "журналистика на решенията", тоест не само да говорим за проблемите и да ги съобщаваме, а и да търсим техните решения – през институции и организации, от които зависи решаването на даден проблем.
Ние ще се стремим нашата медия да проследи един проблем от обозначаването му до неговото решаване. В момента правим анкета сред назрящите, за да могат те да посочат проблеми, които са важни според тях. А самият сайт ще бъде тематично разделен на секции с проверена информация, проверени новини, както и авторски художествени текстове."
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg