Започва работа електронната услуга за предварително попълнените данъчни декларации за облагане доходите на физическите лица.
Новото тази година е, че в декларацията, освен доходите по трудов договор, хонорари и граждански договори, доходите от наем при отдаване на имот на юридически лица и земеделски субсидии, за първи път ще бъдат включени още данни за получени суми от наложени платежи и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца.
За какво да внимаваме в тазгодишната данъчна кампания?
Темата коментира в “Нашият ден“ говорителят на НАП Росен Бъчваров:
“Услугата е замислена като опит за подпомагане на доброволното спазване на закона и улеснение. Тя е достъпна или с безплатния персонален код, издаван от НАП във всеки един офис, без значение дали е по постоянен адрес, или произволно избран, или с квалифициран електронен подпис. И е достъпна в портала за електронни услуги на НАП.“
Новите неща, които се облагат
“Всъщност няма нов режим на облагане. Данъчният режим си е един и същ, що се отнася до закона. Новото са два вида доходи и два вида приходи, които са предварително попълнени в декларация“, казва Бъчваров и допълва –
Единият е от продажби в интернет, доходи от наложен платеж, които са предварително попълнени. Тук е важно разграничението дали изобщо тези приходи подлежат на облагане или не. Разграничителният критерий е – дали човек се занимава по занятие с тази дейност, дали купува стоките и ги произвежда с цел да ги препродава, дали го прави системно, дали търгува, най-общо казано, със занятие.“
“Продажбата на лични вещи, като например мобилния телефон, телевизора, детското колело, са и продължават да са освободени от облагане и за тях няма и задължение за подаване на данъчна декларация.“
“Така че в зависимост от това кое от двете неща се е случило – търговия по занятие или продажба на лични вещи. В първия случай трябва да се подаде декларация и да се плати данък, а във втория тези данни с наложения платеж, ако става дума за лични вещи, да бъдат изтрити от декларацията.“
Кой трябва да подаде данъчна декларация
“Всеки, който има доход, различен от заплата, различен от трудов договор или би искал да ползва някакъв вид данъчно облекчение. Това са хората, които са длъжни да подават данъчна декларация или имат възможност да подадат такава.“
Повече за видовете данъчни облекчения можете да чуете от разговора в звуковия файл.
Темата за новата услуга за подаване на декларации за доходите на физическите лица коментира в “Нашият ден“ гл. ас. д-р Георги Ранчев от катедра „Финансов контрол“ в УНСС:
“Следва да отбележим, че тази предварително заложена информация в декларацията е достъпна само за физическите лица, които подават по електронен път данъчните си декларации. Това става по два възможни начина – като имат персонален идентификационен код, който е безплатен и се предоставя от НАП, или квалифициран електронен подпис, който се предоставя от лицензираните за това оператори.“
“Персоналният идентификационен код се получава в офисите на НАП. Като преди това сте попълнили заявление, то е от няколко страници, налично е в сайта на НАП, предполагам и в офисите на НАП.“
Следващата стъпка
“Това е част от една еволюция, която трябва да извървим ментално, освен психологично. НАП разполага с огромен обем от информация за сделките, които правим, за доходите, които получаваме. Липсват определени елементи, които НАП дава възможност сами да попълним, те още не са обхванати от автоматичния обмен на информация, който тече. Следващата стъпка би било те да изчислят нашето годишно или остатъка на годишното данъчно задължение, което да ни предоставят.“
“Така или иначе в портала на НАП има възможност за плащане на задължението, но може би липсва връзката – още едно улеснение, което би било – след подаване на данъка да се плати сумата, но предполагам, че това е въпрос на няколко години.“
Информационна кампания
“След като НАП е направил значителни стъпки за удобно ползване в електронна среда на тази система, да се разшири обхватът на запознатите лица. Как да се ползва това деклариране. Налице е основен пропуск на ниво средно образование – за какво са данъците, за какво плащаме социални осигуровки и др.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg