Започва работа електронната услуга за предварително попълнените данъчни декларации за облагане доходите на физическите лица.
Новото тази година е, че в декларацията, освен доходите по трудов договор, хонорари и граждански договори, доходите от наем при отдаване на имот на юридически лица и земеделски субсидии, за първи път ще бъдат включени още данни за получени суми от наложени платежи и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца.
За какво да внимаваме в тазгодишната данъчна кампания?
Темата коментира в “Нашият ден“ говорителят на НАП Росен Бъчваров:
“Услугата е замислена като опит за подпомагане на доброволното спазване на закона и улеснение. Тя е достъпна или с безплатния персонален код, издаван от НАП във всеки един офис, без значение дали е по постоянен адрес, или произволно избран, или с квалифициран електронен подпис. И е достъпна в портала за електронни услуги на НАП.“
Новите неща, които се облагат
“Всъщност няма нов режим на облагане. Данъчният режим си е един и същ, що се отнася до закона. Новото са два вида доходи и два вида приходи, които са предварително попълнени в декларация“, казва Бъчваров и допълва –
Единият е от продажби в интернет, доходи от наложен платеж, които са предварително попълнени. Тук е важно разграничението дали изобщо тези приходи подлежат на облагане или не. Разграничителният критерий е – дали човек се занимава по занятие с тази дейност, дали купува стоките и ги произвежда с цел да ги препродава, дали го прави системно, дали търгува, най-общо казано, със занятие.“
“Продажбата на лични вещи, като например мобилния телефон, телевизора, детското колело, са и продължават да са освободени от облагане и за тях няма и задължение за подаване на данъчна декларация.“
“Така че в зависимост от това кое от двете неща се е случило – търговия по занятие или продажба на лични вещи. В първия случай трябва да се подаде декларация и да се плати данък, а във втория тези данни с наложения платеж, ако става дума за лични вещи, да бъдат изтрити от декларацията.“
Кой трябва да подаде данъчна декларация
“Всеки, който има доход, различен от заплата, различен от трудов договор или би искал да ползва някакъв вид данъчно облекчение. Това са хората, които са длъжни да подават данъчна декларация или имат възможност да подадат такава.“
Повече за видовете данъчни облекчения можете да чуете от разговора в звуковия файл.
Темата за новата услуга за подаване на декларации за доходите на физическите лица коментира в “Нашият ден“ гл. ас. д-р Георги Ранчев от катедра „Финансов контрол“ в УНСС:
“Следва да отбележим, че тази предварително заложена информация в декларацията е достъпна само за физическите лица, които подават по електронен път данъчните си декларации. Това става по два възможни начина – като имат персонален идентификационен код, който е безплатен и се предоставя от НАП, или квалифициран електронен подпис, който се предоставя от лицензираните за това оператори.“
“Персоналният идентификационен код се получава в офисите на НАП. Като преди това сте попълнили заявление, то е от няколко страници, налично е в сайта на НАП, предполагам и в офисите на НАП.“
Следващата стъпка
“Това е част от една еволюция, която трябва да извървим ментално, освен психологично. НАП разполага с огромен обем от информация за сделките, които правим, за доходите, които получаваме. Липсват определени елементи, които НАП дава възможност сами да попълним, те още не са обхванати от автоматичния обмен на информация, който тече. Следващата стъпка би било те да изчислят нашето годишно или остатъка на годишното данъчно задължение, което да ни предоставят.“
“Така или иначе в портала на НАП има възможност за плащане на задължението, но може би липсва връзката – още едно улеснение, което би било – след подаване на данъка да се плати сумата, но предполагам, че това е въпрос на няколко години.“
Информационна кампания
“След като НАП е направил значителни стъпки за удобно ползване в електронна среда на тази система, да се разшири обхватът на запознатите лица. Как да се ползва това деклариране. Налице е основен пропуск на ниво средно образование – за какво са данъците, за какво плащаме социални осигуровки и др.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg