Галерия „Нюанс“ представя самостоятелната изложба на художничката Гергана Минкова, която има надслов: „Портрети и пейзажи от детството“ – точно към чистотата на вътрешния си свят, пътуване към невинността на детството, като архив на артефакти, които ни отвеждат към дуалистичния свят на добро и зло, разум и чувства, враждебното вън и уютното и чистотата вътре.
Гергана Минкова умее да предаде това чрез своята живопис, чрез интересното изграждане на сюжети и сцени в картините си, да създаде убедителност и сила на преживяването.
Творби като Рисунки на деца, Носталгия по детството с интересната сложа фактура, и материалите зебло и лен, Училищен двор, Ежедневие, Двор, Бе име, Простор с детско пране, ни привличат със своята сила на преживяването и вътрешна необходимост. И най-вече със своята искреност.
Завършила специалност живопис в ателието на акад. Светлин Русев, проф. Ивайло Мирчев и Десислава Минчева, изкуството ѝ е забелязвано многократно – има няколко награди за живопис, едната от които е едногодишна стипендия.
Гергана Минкова представи нещата си в изложбата „Портрети и пейзажи от детството“ в „Артефир“.
Основната цел на Румен Иванов е чрез последната си книга "Етногенезис и етническа история на българския народ" е наистина, амбициозна, но и дълбоко осъзната. Тя представя мащабната картина на етнокултурното развитие на българския национален "организъм" от самото му раждане, през вековете на изпълненото с драматизъм и бурни обрати минало, като стигне и..
Това лято в рамките на стажантските програми на БНР, Ангелина Евчева, второкурсничка от ФЖМК на Софийския Университет "Св. Климент Охридски" и бесарабска българка от одеското село Делжинер, избра да ни разкаже за историята на своята общност и за един от най-важните местни герои. Хореографката, библиотекарка и пазителка на традициите Анна..
"Картина извън картината" се нарича първата голяма ретроспективна изложба, посветена на Иван Вукадинов (1932–2024) – единственият български художник, приет в Колекцията за модерно и съвременно изкуство на Ватиканските музеи. Експозицията, която се открива на 16 септември, ще продължи до 23 ноември в СГХГ . Целта ѝ е да запознае публиката с..
В Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" се открива изложбата "Наследство и памет без граници". Експозицията се организира съвместно с Националната библиотека на Сърбия и Словашката национална библиотека и представя многообразието на регистрираното документално културно наследство в Регистъра на ЮНЕСКО "Паметта на света". Инициативата има..
Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" учредява свой международен фестивален форум. Предстои първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ). Фестивалната визия, дело на графичния дизайнер Славяна Иванова, подсказва мястото на събитието със стилизирани изображения на риби, а фестивалното мото "Театърът се вълнува" търси..
Той е аерокосмически инженер. Роден е в Пловдив където завършва Английската езикова гимназия. От малък се интересува от математика, физика, химия и..
"Букварко" е образователен проект, който превръща българската азбука в музикално приключение. Той представлява колекция от 30 оригинални песни, които..
Петър Георгиев Рей е завършил НАТФИЗ. От 1991 г. живее и твори в Канада. В последната година се е установил в Берлин. Той е мултижанров творец актьор,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg