Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. дн Вяра Ангелова: Обичаме БНР и ще се грижим за него

| обновено на 21.03.21 в 18:32
Снимка: Pixabay

В медийните среди, но не само, седмицата премина под знака на една книга – сборник, издаден по проект към Научноизследователския сектор на Софийския университет. “#Кой спря БНР?“ е издание, събрало протоколи и стенограми от заседания, брифинги и изслушвания, декларации и официални съобщения от различни институции, както и избрани интервюта, последвали събитията от 13-и септември 2019 година, когато програма „Хоризонт“ спря излъчването си за около 5 часа.

Разговор за мотивите, довели до издаването на тази книга, със съставителя ѝ доц. дн Вяра Ангелова от ФЖМК и със студента Симеон Александров, член на работния екип по съставянето на сборника.

Книгата и нейната аудитория

Вяра Ангелова: „Книгата е насочена освен към тясно специализираните публики, каквито са студентите и медийните изследователи, мои колеги, но така също и към широките публики, в които влизат журналистите, а ми се струва, че и хората, които не са от медийните среди биха проявили интерес към нея, защото случилото се на 13-и септември 2019 година, според мен, излиза от рамките на тясно медийното събитие и се превръща в показателен пример за това как е устроено обществото ни. В книгата много ясно са показани взаимоотношенията между медии и власт, взаимоотношенията между медии и общество. Книгата ще бъде полезна включително и за бъдещи изследователи на медиите и може да се ползва като справочник или като сборник, който съдържа документални свидетелства за времето.

Да не забравяме, че това, което се случва пред очите на обществото, често е аргументирано, че се прави в негов интерес, включително и тогава със случилото се на 13-и септември. Техническата профилактика беше изтъкната като основна първопричина за спирането на „Хоризонт“, защото, разбира се, такава профилактика е необходима, за да могат хората да слушат радиото."

Документирано лицемерие!

Аз съм категоричен и запален привърженик на европейския модел, според който медийният пейзаж е немислим без авторитетното и силно присъствие на обществените медии, дори когато обществото е апатично, дори когато обществото не разбира колко важни са те, ние трябва да настояваме, да отстояваме смисъла на обществените медии. А когато дойде време, сигурна съм в това, аудиторията и обществото ще оценят значимостта на тези медии. Въпросът е в нашата категоричност, в нашата настойчивост и в професионализма, с който отстояваме смисъла на обществените медии.“

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Попов, Светлозар Желев, Владимир Полеганов

Антиутопията в XXI век – наръчник или предупреждение

Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов –  познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..

публикувано на 17.07.25 в 10:08
Радослав Бимбалов

Свидетели сме на окончателно приключила съдебна реформа, само че от диктатурен тип

Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач.  "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..

публикувано на 17.07.25 в 09:34
Доброволци гасят горски пожар

Над 90% от горските пожари у нас са причинени от човешка намеса

Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..

публикувано на 17.07.25 в 09:30
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46