Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога сме метаболитно здрави и кога с рисково затлъстяване

Д-р Наталия Темелкова: Профилактиката е това, което ужасно липсва, а е най-ценно за всички хронични болести

| обновено на 22.03.21 в 16:06

Какво е матаболитен синдром и как да се борим с него? Кога сме пълни, но метаболитно здрави и кога с рисково затлъстяване?

Темата коментира д-р Наталия Темелкова от Александровска болница в рубриката "За здравето" на “Семейно радио“:

Най-популярният начин за определяне на затлъстяването е индексът на телесната маса, който се изчислява на базата на килограмите, разделени на квадрата на ръста – и ако този показател е до 25, теглото е нормално, между 25 и 30 е наднормено, а над 30 е развитие на степен на затлъстяване. Само че това е опростенческо и е най-лесният начин да се категоризира пациентът в някаква група.

В тази група има една голяма хетерогенност, има метаболитно здрави пълни хора и такива с рисково затлъстяване. Има хора, които имат нормално тегло, но са метаболитно затлъстели. Възможно е при една обиколка на талията над определена стойност, която е 80 см за жените и 94 см за мъжете, това е друг лесен показател, да се обмисля дали няма метаболитни нарушения. Защото при много хора с нормално тегло е възможно да има метаболитни промени.

Една хипертония, диабет, тегло, сърдечни заболявания, изискват ежедневни усилия от всички. Намирам за напълно некоректно определянето на един ден за битка с един глобален проблем, какъвто е със затлъстяването, с диабета, със сърдечно-съдовите заболявания. Профилактиката е това, което ужасно много липсва и което е най-ценно във всички хронични болести. Добре е да се обръща в такива моменти по-детайлно към даден проблем, но напомнянето един или два пъти в годината не мисля, че ще реши даден проблем.“


Метаболитен синдром

“Това е един комплекс от няколко фактора – наднормено тегло, хипертония, промени в обиколката на талията, повишение на липидите, повишение на пикочната киселина. Това са факторите, които в комплекса си увеличават изключително много сърдечно-съдовия срив.

Много хора приемат затлъстяването като чисто естетически проблем, а всъщност зад него се крият множество ендокринни проблеми, а впоследствие и не само, а и такива от страна на сърцето, на опорно-двигателния апарат, онкологични заболявания. Доказано е, че затлъстяването и наднорменото тегло са основни рискови фактори за развитие на диабет, хипертония и много други болести. В по-млада възраст са много репродуктивните проблеми при жените с наднормено тегло.“

Причини

“България не е много различна от света. В развитието на хроничните заболявания, включително и на затлъстяването, следваме тенденцията на целия свят. Причините са различни. Основната е преяждането и достъпът до висококалорични храни. Голямото обездвижване още от ранна детска възраст. Съществена причина за мен при българите е консумацията на алкохол. Стресът също е сред причините. За едно българско семейство вечерта да се седне на ракийка и салатка е традиция. Само че по медицински показания, ако бъдат надхвърлени три малки питиета на седмица, вече говорим за злоупотреба с алкохол.“

Проф. Божидар Попов също коментира темата в "За здравето":

"Преминавайки към пролетния сезон, трябва да предпочитаме такива продукти, които вече излизат на пазара – изобилие от зеленчуци. Зеленчуците имат един много добър състав по отношение на витамини, минерални вещества, които през зимата малко или много са в дефицит. Сега е моментът този дефицит да бъде компенсиран със зеленчуци, а вече излизат и първите плодове. Вече малко трябва да се поограничат месните изделия и особено тлъстите храни. Сега са Великденските пости – време за телесно и духовно пречистване. Човек не може да бъде по-млад, но винаги може да бъде по-добър – да се вгледа в себе си."

Д-р Наталия Темелкова подчерта, че личните усилия са най-трудни. Тя препоръча да се потърси едно уточняване с личния лекар или специалист, за да се прецени в каква фаза е затлъстяването, защото една част от метаболитните нарушения могат да се дължат на хормонални причини. Тя предупреди да не се допуска затлъстяване, защото последващата борба с него е изключително трудна. Ключова е мярката...

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03