Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Човешките права в предизборната кампания

Какво е мястото на човешките права в предизборната кампания?

Темата коментира в “Нашият ден“ Радослав Стоянов от Българския хелзинкски комитет.

Твърде много неща липсват от предизборните програми и като цяло това е една много безидейна предизборна кампания, в която всички предлагат още от същото. Повечето от партиите не се отличават една от друга. Дори и тези, които малко се отличават, все се въртят около едни и същи теми. И всички заобикалят няколко неудобни важни въпроса.“

Лесните теми

“По-лесните за политическите сили са икономическите теми – едни общи абстрактни обещания към бизнеса, към работниците. Обещания, свързани с технологичното развитие с едно такова светло, едва ли не космическо бъдеще на България. А всъщност социалните въпроси в много голяма степен отсъстват, а като подтема на социалните въпроси и правата на човека.“

Радослав Стоянов

Еднополовите семейства

“Еднополовите семейства изцяло отсъстват от концепцията за семейство. На първо място, повечето партии бутат напред една ретроградна, консервативна визия за семейството и тя е проблемна не само защото е ретроградна и консервативна, а защото е глава, заровена в пясъка, абсолютно игнорираща действителността и част от българските граждани, изключваща ги.

Това не са избори за една голяма част от българските граждани. И тук не се включват само еднополовите двойки, а и децата например, които много слабо са застъпени в програмите. А там, където са застъпени отново, това става през една консервативна визия, една визия, която не ги разбира като субекти и като носители на права, а напротив. Тази успешна кампания, която видяхме в последните години против Стратегията за детето и Закона за закрила на детето, всъщност доведе до това вече да не говорим за права на децата в предизборните програми."

Други две сериозно представени в българското общество групи също отсъстват от политическите програми. "Това са жените и ромите. Женските въпроси, правата на жените отсъстват, това все пак е повече от половината население на нашата държава. Ромите, които са особено непропорционално засегнати от бедността, и големи части от тях живеят в унизителни условия, които в голяма степен зависят от това колко властите полагат усилия по този въпрос, също отсъстват.“

Друга група са хората с увреждания, които също отсъстват от всички тези програми. "Хора с увреждания все едно няма в България. Сякаш нямат проблеми или сякаш те отдавна са решени. Истината е, че това далеч не е така. Не говоря само за стереотипния образ на хората, които са с инвалидни колички или с нарушено зрение. Говорим и за хората с психични разстройства, които са затворени в психиатрични институции, за които грижата е изключително лоша.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25