Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човешките права в предизборната кампания

Какво е мястото на човешките права в предизборната кампания?

Темата коментира в “Нашият ден“ Радослав Стоянов от Българския хелзинкски комитет.

Твърде много неща липсват от предизборните програми и като цяло това е една много безидейна предизборна кампания, в която всички предлагат още от същото. Повечето от партиите не се отличават една от друга. Дори и тези, които малко се отличават, все се въртят около едни и същи теми. И всички заобикалят няколко неудобни важни въпроса.“

Лесните теми

“По-лесните за политическите сили са икономическите теми – едни общи абстрактни обещания към бизнеса, към работниците. Обещания, свързани с технологичното развитие с едно такова светло, едва ли не космическо бъдеще на България. А всъщност социалните въпроси в много голяма степен отсъстват, а като подтема на социалните въпроси и правата на човека.“

Радослав Стоянов

Еднополовите семейства

“Еднополовите семейства изцяло отсъстват от концепцията за семейство. На първо място, повечето партии бутат напред една ретроградна, консервативна визия за семейството и тя е проблемна не само защото е ретроградна и консервативна, а защото е глава, заровена в пясъка, абсолютно игнорираща действителността и част от българските граждани, изключваща ги.

Това не са избори за една голяма част от българските граждани. И тук не се включват само еднополовите двойки, а и децата например, които много слабо са застъпени в програмите. А там, където са застъпени отново, това става през една консервативна визия, една визия, която не ги разбира като субекти и като носители на права, а напротив. Тази успешна кампания, която видяхме в последните години против Стратегията за детето и Закона за закрила на детето, всъщност доведе до това вече да не говорим за права на децата в предизборните програми."

Други две сериозно представени в българското общество групи също отсъстват от политическите програми. "Това са жените и ромите. Женските въпроси, правата на жените отсъстват, това все пак е повече от половината население на нашата държава. Ромите, които са особено непропорционално засегнати от бедността, и големи части от тях живеят в унизителни условия, които в голяма степен зависят от това колко властите полагат усилия по този въпрос, също отсъстват.“

Друга група са хората с увреждания, които също отсъстват от всички тези програми. "Хора с увреждания все едно няма в България. Сякаш нямат проблеми или сякаш те отдавна са решени. Истината е, че това далеч не е така. Не говоря само за стереотипния образ на хората, които са с инвалидни колички или с нарушено зрение. Говорим и за хората с психични разстройства, които са затворени в психиатрични институции, за които грижата е изключително лоша.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02