Какво е мястото на човешките права в предизборната кампания?
Темата коментира в “Нашият ден“ Радослав Стоянов от Българския хелзинкски комитет.
“Твърде много неща липсват от предизборните програми и като цяло това е една много безидейна предизборна кампания, в която всички предлагат още от същото. Повечето от партиите не се отличават една от друга. Дори и тези, които малко се отличават, все се въртят около едни и същи теми. И всички заобикалят няколко неудобни важни въпроса.“
Лесните теми
“По-лесните за политическите сили са икономическите теми – едни общи абстрактни обещания към бизнеса, към работниците. Обещания, свързани с технологичното развитие с едно такова светло, едва ли не космическо бъдеще на България. А всъщност социалните въпроси в много голяма степен отсъстват, а като подтема на социалните въпроси и правата на човека.“
Еднополовите семейства
“Еднополовите семейства изцяло отсъстват от концепцията за семейство. На първо място, повечето партии бутат напред една ретроградна, консервативна визия за семейството и тя е проблемна не само защото е ретроградна и консервативна, а защото е глава, заровена в пясъка, абсолютно игнорираща действителността и част от българските граждани, изключваща ги.
Това не са избори за една голяма част от българските граждани. И тук не се включват само еднополовите двойки, а и децата например, които много слабо са застъпени в програмите. А там, където са застъпени отново, това става през една консервативна визия, една визия, която не ги разбира като субекти и като носители на права, а напротив. Тази успешна кампания, която видяхме в последните години против Стратегията за детето и Закона за закрила на детето, всъщност доведе до това вече да не говорим за права на децата в предизборните програми."
Други две сериозно представени в българското общество групи също отсъстват от политическите програми. "Това са жените и ромите. Женските въпроси, правата на жените отсъстват, това все пак е повече от половината население на нашата държава. Ромите, които са особено непропорционално засегнати от бедността, и големи части от тях живеят в унизителни условия, които в голяма степен зависят от това колко властите полагат усилия по този въпрос, също отсъстват.“
Друга група са хората с увреждания, които също отсъстват от всички тези програми. "Хора с увреждания все едно няма в България. Сякаш нямат проблеми или сякаш те отдавна са решени. Истината е, че това далеч не е така. Не говоря само за стереотипния образ на хората, които са с инвалидни колички или с нарушено зрение. Говорим и за хората с психични разстройства, които са затворени в психиатрични институции, за които грижата е изключително лоша.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg