Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверка на здравето след Covid-19 – какво да изследваме

Снимка: БГНЕС

Какви изследвания и консултации за проверка на нашето здраве след Covid-19 трябва да направим?

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Чавдар Ботев, хематолог.

“Първо, трябва да разделим болните на три групи. Първата – това са леко преболедувалите. Втората – това са средно тежко преболедували и третата са тежко преболедувалите. Дори в групата, която е преболедувала леко, пациентите, включително и младите, понякога наблюдават следния феномен – пулсът, ако преди е бил 80, става 120. Това говори, че има проблем със сърцето. При такива болни е хубаво да се пускат изследвания, касаещи сърдечната дейност. Отделно, винаги когато се пускат изследвания, се пуска пълна кръвна картина и от нея добиваме представа дали са повишени левкоцитите, и какво е отношението на другите бели кръвни клетки – лимфоцитите.


Трябва да запомним, че винаги когато пускаме пълна кръвна картина,  трябва да пускаме и урина. Защото се наблюдават промени и понякога при това заболяване бъбреците страдат незабележимо. Така че трябва да пуснем и маркерите за бъбречно заболяване. Винаги е хубаво да се пусне и изследване за чернодробната функция

Не трябва да забравяме и коагулационния статус, защото в дъното на проблемите седят коагулационни проблеми. Но те обикновено са от друг тип, не са от обичайния тип, при който имаме тромбози, въпреки че и това е възможно, а е по-скрит.

При средно тежките случаи нещата са абсолютно същите, но вече пациентът може би трябва да се обърне към по-специализирани клиники – кардиологична, неврологична – и да се изчистят съответните проблеми, защото заболяването протича тежко, но по-големият проблем ще бъдат трайните увреждания, които могат да останат.

При най-тежките случаи вече се изисква хоспитализация и специфичен преглед от специалисти. Препоръчвам на тези пациенти на шестия месец и след година от боледуването е хубаво да проследим и да видим дали няма да настъпят някакви промени, защото, според литературните справки, една част от болните отключват автоимунни заболявания.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10