Какви изследвания и консултации за проверка на нашето здраве след Covid-19 трябва да направим?
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Чавдар Ботев, хематолог.
“Първо, трябва да разделим болните на три групи. Първата – това са леко преболедувалите. Втората – това са средно тежко преболедували и третата са тежко преболедувалите. Дори в групата, която е преболедувала леко, пациентите, включително и младите, понякога наблюдават следния феномен – пулсът, ако преди е бил 80, става 120. Това говори, че има проблем със сърцето. При такива болни е хубаво да се пускат изследвания, касаещи сърдечната дейност. Отделно, винаги когато се пускат изследвания, се пуска пълна кръвна картина и от нея добиваме представа дали са повишени левкоцитите, и какво е отношението на другите бели кръвни клетки – лимфоцитите.
Трябва да запомним, че винаги когато пускаме пълна кръвна картина, трябва да пускаме и урина. Защото се наблюдават промени и понякога при това заболяване бъбреците страдат незабележимо. Така че трябва да пуснем и маркерите за бъбречно заболяване. Винаги е хубаво да се пусне и изследване за чернодробната функция.
Не трябва да забравяме и коагулационния статус, защото в дъното на проблемите седят коагулационни проблеми. Но те обикновено са от друг тип, не са от обичайния тип, при който имаме тромбози, въпреки че и това е възможно, а е по-скрит.
При средно тежките случаи нещата са абсолютно същите, но вече пациентът може би трябва да се обърне към по-специализирани клиники – кардиологична, неврологична – и да се изчистят съответните проблеми, защото заболяването протича тежко, но по-големият проблем ще бъдат трайните увреждания, които могат да останат.
При най-тежките случаи вече се изисква хоспитализация и специфичен преглед от специалисти. Препоръчвам на тези пациенти на шестия месец и след година от боледуването е хубаво да проследим и да видим дали няма да настъпят някакви промени, защото, според литературните справки, една част от болните отключват автоимунни заболявания.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg