На 19 март ни напусна Панайот Рандев, училищен психолог с повече от 3 десетилетия практика, провел десетки изследвания, близо хиляда семинара и тренинги с хиляди участници у нас и в чужбина, създал, адаптирал и въвел десетки психологически тестове и програми за управление на човешките ресурси, консултиране и мениджмънт.
Панайот Рандев е член на Дружеството на психолозите в република България, ръководител на фондация „Човек Плюс“ и „Институт Ре-Генезис“.
„Смисълът на неговия живот, посветен на училищната психология, беше да подпомага колегите, работещи като психолози в образователната система, да бъдат полезни, ефективни и съдействащи за успешното развитие на всички в образователните общности у нас, да допринася със своята работа те да се основават на доказано най-добрите международни професионални практики и стандарти, което да гарантира високо качество на тяхната работа и резултати от най-голяма полза за обществото.“ – написаха за него колегите му от Дружеството на психолозите.
Панайот Рандев беше отзивчив и ценен събеседник в рубриката „Всичко за образованието“ на програма „Христо Ботев“, винаги точен, аргументиран и отдаден на каузата за училище без напрежение, насилие и враждебност, а напротив, надграждащо качествата на всяко дете и преподавател, добронамерено и полезно. Той е един от професионалистите, които започват първо неформално в срещи и беседи да разговарят за необходимостта от промяна на образованието и които след 1989 г. подготвят новаторски модели за средното образование. Допринася много за въвеждането на длъжностите училищен психолог и педагогически съветник.
Панайот Рандев съдейства и за сформирането на педагогическата служба и за въвеждащия тренинг на целия педагогически екип в експерименталното 151 СОУПИ, първото училище по авторски проект, си спомнят с благодарност колегите му от сдружение „Професионален форум за образованието“. Юрий Анджекарски, директор на 151 училище и председател на сдружението, и Катя Дойнова, директорка на 163 ОУ „Черноризец Храбър“ в София, където Рандев работи като училищен психолог в последните години, разказват за общата си работа и споделените моменти.
Разговора с Юрий Анджекарски и Катя Дойнова и интервюто с Панайот Рандев в рубриката „Всичко за образованието“ от 3 април 2018 г. можете да чуете от звуковите файлове.
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg