Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Панайот Рандев и позитивното образование

Панайот Рандев
Снимка: Ани Петрова, БНР

На 19 март ни напусна Панайот Рандев, училищен психолог с повече от 3 десетилетия практика, провел десетки изследвания, близо хиляда семинара и тренинги с хиляди участници у нас и в чужбина, създал, адаптирал и въвел десетки психологически тестове и програми за управление на човешките ресурси, консултиране и мениджмънт. 

Панайот Рандев е член на Дружеството на психолозите в република България, ръководител на фондация „Човек Плюс“ и „Институт Ре-Генезис“.

„Смисълът на неговия живот, посветен на училищната психология, беше да подпомага колегите, работещи като психолози в образователната система, да бъдат полезни, ефективни и съдействащи за успешното развитие на всички в образователните общности у нас, да допринася със своята работа те да се основават на доказано най-добрите международни професионални практики и стандарти, което да гарантира високо качество на тяхната работа и резултати от най-голяма полза за обществото.“ – написаха за него колегите му от Дружеството на психолозите.

Панайот Рандев беше отзивчив и ценен събеседник в рубриката „Всичко за образованието“ на програма „Христо Ботев“, винаги точен, аргументиран и отдаден на каузата за училище без напрежение, насилие и враждебност, а напротив, надграждащо качествата на всяко дете и преподавател, добронамерено и полезно. Той е един от професионалистите, които започват първо неформално в срещи и беседи да разговарят за необходимостта от промяна на образованието и които след 1989 г. подготвят новаторски модели за средното образование. Допринася много за въвеждането на длъжностите училищен психолог и педагогически съветник. 

Панайот Рандев съдейства и за сформирането на педагогическата служба и за въвеждащия тренинг на целия педагогически екип в експерименталното 151 СОУПИ, първото училище по авторски проект, си спомнят с благодарност колегите му от сдружение „Професионален форум за образованието“. Юрий Анджекарски, директор на 151 училище и председател на сдружението, и Катя Дойнова, директорка на 163 ОУ „Черноризец Храбър“ в София, където Рандев работи като училищен психолог в последните години, разказват за общата си работа и споделените моменти.

Разговора с Юрий Анджекарски и Катя Дойнова и интервюто с Панайот Рандев в рубриката „Всичко за образованието“ от 3 април 2018 г. можете да чуете от звуковите файлове.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30