Коя е Боряна и по силите ли е на един човек да спаси цяла гора? За това ни разказва Нели Дончева от WWF България. Местността Гората на Боряна се намира в землището на село Енина, край Казанлък и е наречена на името на жената, която няколко години води битка, за да запази крайречната гора от изсичане. След смъртта на Боряна битката продължава и нейният съпруг Велко, а хората наричат гората на нейно име.
„Гората на Боряна“ беше сред отличените граждански предложения в конкурса за нови защитени територии и вековни дървета „Застъпници за природата”, провел се през миналата година. Предложението получи подкрепа от Асоциацията на парковете в България и Сдружение „Балкани“ за изготвяне на документите за обявяването на гората на защитена местност.
В края на миналата година е внесено и предложението в Министерството на околната среда и водите за създаване на нова защитена местност „Гората на Боряна“. Нели Дончева разказва, че преди дни екоминистерството е издало съгласувателно писмо, с което нарежда на РИОСВ - Стара Загора, да започне процедура по обявяване на нова защитена територия.
По думите на Нели Дончева в тази гора са запазени ценни дървесни видове като черна елша, върби, черна топола, полски бряст, а подобни гори са запазени вече само в подбалканските котловини и са сред приоритетните за опазване местообитания.
Коя е Боряна и дали има шансове тази спасена крайречна гора край Казанлък да се превърне в най-новата защитена територия у нас, разказва Нели Дончева.
На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg