Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Антоанета Христова: Вотът отново е за статуквото

Проф. Антоанета Христова, директор на Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) към БАН.
Снимка: БГНЕС

За кого гласуваха хората и кой е избирателят, търсещ промяна?

Темите коментира в “Нашият ден“ проф. Антоанета Христова, политически психолог и анализатор. 

"Трябва сериозно да анализираме структурата на гласоподавателите, за да разберем техните избори и изборите изобщо. Процентът, на тези, които искат промяна, е по-малък от процента на онези, които са подкрепили статуквото. Грубата сметка показва, че т.нар. "партии на статуквото", аз не бих ги нарекла така, но в момента говорим за формални категоризации – ГЕРБ, срещу които всички се изправиха, взима около 24%. Когато съберем трите отдавна познати – ГЕРБ, БСП и ДПС – прави 48%, грубо събрано, гласуване за относителното статукво. А гласоподавателите на Слави Трифонов, на Демократична България и на Мая Манолова събрани правят 35%."

48% срещу 35%, реално погледнато – не протестът е победил, а статуквото

Да, сега резултатите правят много сложно сформирането на правителство – или пък на стабилно правителство. Това е тема на вътрешно математическо изчисление. Това не е тема на избирателя."

Профил на избирателя, искащ промяна

"Избирателят, който е гласувал за промяна и за нещо ново – това са 35% от гласуващите. Най-важното е, че това са млади хора до 29-годишна възраст от малки и средноголеми населени места и живеещите в чужбина. Какъв е профилът на тези хора? Това са забравените хора – извън вниманието на което и да е правителство.

Това са младите хора, които са продукт на една тотално сбъркана образователна система, която ги остави безсилни да си намерят адекватна работа, а с претенция, че са висшисти. Цялата тази тежка картина на пренебрежение на политическата класа или партиите на статуквото, в момента ги удари, идвайки на власт нещо различно, най-вече популистко.

Защото това, което идва, всички тези хора, този профил – млади – отдадоха гласа си за популизъм, който може да изглежда силен и незаобиколим в момента. Това се случи и в Италия, и в Испания, и в Германия, и в Англия в един момент. Но този популизъм не ти предлага бъдеще, той ти предлага говорене, внимание, отношение

А за партиите на статуквото е липсата на усет да разберат, че са изпуснали толкова голяма и сериозна част от своите гласоподаватели."

Хората, които не гласуваха

“Това са хора, които не харесаха никой. Те разбираха невъзможността и абсурдността на избора да гласуват за популистки партии и в същото време виждаха грешките на управляващите.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..

обновено на 01.11.24 в 12:16

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12