Споменът за личността на проф. Божидар Абрашев е все още така ярък и жив за неговите колеги, приятели, студенти и близки. На 28 март тази година се навършват 85 години от неговото рождение. В своето издание предаването „Студио „Музика“ отдава дължимото на творчество и делото на проф. Абрашев с избрани фрагменти из неговото музикално наследство.
Роден в София през 1936 г. в семейство с богати традиции в областта на изкуството, Божидар Абрашев завършва композиция в Българска държавна консерватория (днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“) през 1960 г. при патриарха на българската класическа музика Панчо Владигеров. Първоначално работи като диригент в Държавния ансамбъл за народни песни и танци (днес НФА „Филип Кутев“), а от 1964 г. почти до края на жизнения си път той е свързан неизменно и с преподавателската дейност както в НМА, така също в СУ „Свети Климент Охридски“, ВМПИ (днес АМТИИ) Пловдив, ДУ „Епископ Константин Преславски“ – Шумен и ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград. Като обществен деец е член на Експертния съвет по музика към Министерство на културата от 1990 г., а между 2001 и 2005 г. е министър на културата. Носител е и на държавни ордени и национални награди за творчески постижения.
Музикалното творчество на Божидар Абрашев обхваща широк жанров диапазон и се отличава с мащабност на формата, богат тембров колорит и гъвкав динамичен рисунък, а музикалният образ се изгражда на основата и средствата на симфонизма дори и в спектъра на камерната музика.Сред по-значимите му творби са 5 симфонии, създадени между 1964 и 1997 г., Вокална симфония на 8 гласа (1971), Концерт за две пиана и струнен оркестър (1969), Кончерто гросо за струнен оркестър (1978), Концерт за кларинет, пиано и ударни (1982), „Младежки картини“ (1985), Концертино за тромпет и оркестър (2000), Увертюра с фанфари (2003), „Прелюд, песен и скерцо“ за 12 виолончели (1994), 3 струнни квартета, солова музика за различни инструменти, хорова, вокална и вокално-инструментална музика, над 300 обработки на народни песни и инструментални мелодии и около 20 оркестрации на творби от други автори.
Като музикален изследовател Божидар Абрашев публикува редица педагогически и научно-теоретични трудове, студии, статии и др.
Пътеводител в творческия свят на проф. д-р Божидар Абрашев е неговият син и съименник – композиторът и диригентът Божидар Абрашев, а свои мисли, спомени и преживявания от общуването си с личността на професора споделят неговата дъщеря – пианистката Кристиана Абрашева, съпругата му Люлина Абрашева, кларинетистът Едуард Сарафян, диригентът Велизар Генчев, музиковедът Стефка Венкова и композиторът Никола Вълчанов.
Вие също можете да сте съпричастни на това музикално-културно преживяване, ако бъдете с предаването „Студио „Музика“ във вторник – 6 април, от 19.30 часа.
Снимки: архив на Люлина Абрашева
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg