Какви са предизвикателствата, които ни чакат при една свръхавтоматизирана икономика? Повечето хора си представят, че роботите могат да заменят нискоквалифицираната работна ръка, но могат ли роботите да заменят човека в творческа професия? Могат ли например да водят предаване, или да решат кои гости да поканят?
Дори ако роботите заемат нашите работни места, ще се появят нови професии, които разчитат на човешките умения като вземането на решения. Другият вариант е роботите да правят всичко, а хората да получават жизнен минимум, с който да си плащат сметките и да могат да си позволят някой от продуктите, които са произведени от същите тези роботи. Все пак роботите са създадени в помощ на човека.
На 6 април от 15.00 часа започват онлайн дебатите на тема „Трябва ли да се страхуваме от роботите?“ Автоматизацията на процеси е във фокуса на първото издание от поредицата "Точка на кипене – дебатите на "Мениджър". Какви още са предизвикателствата на свръхавтоматизираната икономика?
Боряна Телбис от списание „Мениджър” обяснява в "Нашият ден":
"Говорим все пак не за хуманоидни роботи, а за някакъв вид софтуер с изкуствен интелект, който може да бъде обучен на много неща. Но това, в което роботът не може да замести човека, е творческата част, креативността и раждането на идеите. Самите ние, като хора с естествен интелект, не знаем, че още не е проследено и изследвано съвсем подробно как точно се ражда една добра идея."
Чуйте повече в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg