Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Василена Серафимова и Тома Енко представят новия си диск

Едно необичайно дуо изпълнява неземната музика на Бах, преобърната през хилядите огледала и съвременните отражения в тях. Дискът „Бах – огледало“ е издаден от Сони Класикъл. 

Сред транскрипциите, които може да слушате на 7 април от 17 часа, са някои много известни пиеси като Кантата „Сърце и уста, и дело, и живот“, написана от Йохан Себастиан Бах през 1723 г. по време на първата му година като кантор в Томас кирхе в Лайпциг, Алегро асаи от соната за цигулка в ла мажор, Шакона от втората партита за соло цигулка, Ария от третата оркестрова сюита, Ария за сопран от Кантата „Schafe können sicher weiden“, Виваче от соната за орган №3 в ре минор и др.

Чуйте какво каза Василена Серафимова.


Ето и няколко отзива в пресата за диска.
„Зашеметяваща деконструкция на творчеството на бароковия композитор“

„Пълни с лични влияния, които понякога смело маскират оригиналната творба, тези тринадесет нови парчета вече могат да се видят на видео“

„Вдъхновен от органовата соната №4 новото заглавие на тандема..., открива в полиритмията повлияна от маримбата свеж изпълнен с емоция тон, състезание преливащо с отражения и ехо, което свързва в едно цяло палките на Василена и клавишите на Тома. Разкошен.“

„Дори и днес музиката на Йохан Себастиан Бах продължава да отеква и вдъхновява нови поколения артисти. Далеч отвъд бароковата, религиозна епоха, видяла я да се ражда, далеч от клавесина, хоровете или органа, за които е написана, тя позволява да бъде преоткрита. „Бах огледало“, вторият албум на Василена Серафимова и Тома Енко, дава блестящо ново доказателство“.

„От един мотив, една хармония, едно настроение Томас Енко и Василена Серафимова рисуват нови творения, където топлия и кръгъл звук на маримбата танцува с кристалния на пианото. За тези многостранни музиканти, запалени по перкусии и синкопи, музиката на Йохан Себастиан Бах е не само контрапункти и архитектура, тя е ритмичен дъх: „Бах Огледало“, от началото до края, се носи от весели, виртуозни и ободряващи темпа. И двамата музиканти се забавляват като деца, скачайки в локвите, заради удоволствието да гледат как облаците и небето се променят в отраженията. И когато всичко спира, почти изненадващо, застиваме, леко замаяни на ръба на една бездна, далеч, далеч от обикновената почит“.



Прочутата перкусионистка Василена Серафимова е родена в Плевен през 1985 г., а Тома Енко – във Франция три години по-късно. И двамата израстват, съпроводени от музика, с родители перкусионист и аранжор при Василена и класически музиканти при Тома. Експериментират с всякакви стилове музика – изискана и популярна, авторска и импровизирана, и двамата учат цигулка, след което откриват призванията си в други инструменти – Василена в маримбата, Тома в пианото. Василена тръгва на път, за да усъвършенства техниката си и печели редица награди от най-престижните европейски конкурси в Мюнхен и Щутгарт, след което се мести във Франция. Тома пък израства, слушайки най-великите джаз музиканти и свиквайки от ранна възраст с пушека и интензитета на клубовете. На 16 години издава първия си албум, след което стартира международна кариера.

Като две деца на музиката, двама пътуващи млади гения, които са и изпълнители, и композитори, Василена и Тома се срещат през 2009 г. на сцената. Оттогава са изпълнявали заедно в целия свят, често представяйки нови творби. През 2016 г. издават и първия си албум като дует – „Funambules“, а година по-късно печелят второ място на международния конкурс Osaka International Chamber Music Competition в Япония.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50
Елена Стоянова и Александра-Йоана Александрова

Нежна династия: Елена Стоянова и Александра-Йоана Александрова

В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна колоратурка, ярка актриса, харизматична личност, красива жена и прекрасна съпруга и майка, е в студиото заедно със своята дъщеря – младата певица и актриса Александра-Йоана Александрова...

обновено на 20.01.25 в 12:02