Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Качаунова, БХК: Пандемията не беше изненада – трябваше да бъде предвидена

Снимка: БГНЕС

Коронавирусът отново победи изборите в новинарските емисии. Има обаче въпроси, които все още се нуждаят от предимство. Особено в деня, когато стават ясни окончателните резултати от парламентарните избори. Защо хора с изключително богата гражданска и политическа култура решават да не гласуват и можем ли да търсим равенство между гражданска, политическа и избирателна активност?

Адв. Адела Качаунова от Българския хелзинкски комитет говори в "Нашият ден" за случаите на хора, оказали се в невъзможност да гласуват, за усещането да си извън изборния процес и за възможните действия от тук нататък:

адв. Адела Качаунова, БХК"Разбрах, че някои хора са били неприятно изненадани от това, че не могат да гласуват само защото са заболели от вирусно заболяване. Пандемията не беше изненада – тя трябваше да бъде предвидена. Имаше повече от година пред управляващите да приемат такива правила, които максимално широко да позволят на гражданите да упражнят правото си на глас. 

Двете основни групи лица, които не можеха да гласуват, са: едната – хората, поставени под карантина след 31 март (последната дата за подаване на заявления), и хората, карантинирани на друг адрес, различен от постоянния.

"Има и трета група, които също не можеха да гласуват, защото имаше изискване заявленията за гласуване с подвижна избирателна кутия да са най-малко 10 на брой в един район, за да може да се организира такава кутия. Получаваме сигнали от такива хора, при които бройката не е била достатъчна и местните власти не са организирали кутия. Проблемът с постоянен и настоящ адрес е много често срещан, но той можеше да бъде избегнат лесно. Тук има не празнота в закона, а недоглеждане на правилата."

От Българския хелзинкси комитет призоваха тези хора да подават заявления за подвижна изборна кутия, дори и да попадат извън рамките на правилата. Какво предстои?

"Има хора, които са ни чули и са постъпили, както сме ги посъветвали. Това е с цел доказване на невъзможността да гласуват и на тяхното желание да гласуват. От тук нататък ние сме готови и вече работим с няколко души да заведем дела срещу държавата. Считаме, че има основание да говорим за дело пред Европейския съд по правата на човека."

От БХК са подали заявления до всички общински кметове до някои кметове на райони за достъп до обществена информация. Да кажат – колко броя заявления за гласуване с подвижни кутии са получили, те колко броя са организирали и колко отказа за гласуване са издали с такава кутия и на какво основание са били тези откази.

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20