Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илка Зафирова на 80: Не съжалявам за нищо

Аз обичам тази професия, обичам да бъда актриса

Илка Зафирова в пиесата „Апокалипсисът идва в 6 вечерта” в Малък градски театър „Зад канала”.
Снимка: БГНЕС

На 8 април голямата българска актриса Илка Зафирова има юбилей, ето какво каза тя в “Артефир“:

Мога да кажа, че за нищо не съжалявам. Професионално така беше бурно понякога, в началото. После се успокои работата, защото това е голямо притеснение. Аз обичам тази професия, обичам да бъда актриса.

Близо 60 години съм на сцена, мисля че вече стига. Човек трудно има много строг поглед отстрани за себе си, особено в професията. Реших, че е време да се оттегля мирно, без скандали. В момента най-щастлива ме прави моята внучка София.“


Най-трудната роля

“Аз не знам колко са ролите – 100 ли, 200 ли, това е близо 60 години на сезон по 3-4 роли. Не съм имала нещо, което крайно да ми се опъне. Не винаги съм успявала да направя това, което съм си мислела или което искат, но докрай да не мога – не се сещам.“

Големите хора в живота

“Те развиват у човека чувствителност за нещо, което може би не е имал. Аз, като актриса, да кажем, чувството за музика – да разбирам, да схващам, да усещам, да знам причините, развива неща, които човек не е имал. Може да ги придобие само при общуване с такива хора и то хората да са качествени.“

Младите

“На младите съм казала каквото съм имала, защото в нашия театър дойде много голяма група от млади актьори. Аз не обичам да съветвам, нито обичам мен много да ме съветват. Мога да споделя свое мнение, но съвет – не. Иначе тези младите, които дойдоха в нашия театър, са много сладки, много са работливи децата. И дай Боже, така да върви, за да не предават името на нашия Малък градски театър.“

Какво дават книгите на актьора

“Не съм сигурна колко четат младите актьори, по простата причина, че сега с таблета, то се работи непрекъснато, ако за някой те интересува нещо, ще го намериш. Аз поне не мога да чета книга в таблета и да се наслаждавам, защото имам нужда да се върна, да помисля, някой път и да прехвърля даже десетина страници, за да си припомня нещо точно и да си обясня. Книгите са един изключително голям, прекрасен, отворен прозорец към света, към хората, към душите. Аз съм от четящите. В момента чета “Лисица“ на Дубравка Угрешиш.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.

Стената на славата пред Театър 199 – пано с отпечатъци, послание и шарж на Илка Зафирова.Първоначално е студентка в Софийския университет със специалност „Френска филология“, но след като осъзнава любовта си към театъра, напуска университета. Завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ при професор Моис Бениеш през 1966 г. и още същата година постъпва в Драматичния театър във Велико Търново.

Между 1968 и 1969 е в трупата на Пловдивския драматичен театър. На два пъти, през 1970-1971 и 1974-1975 играе и в Драматичен театър-Пазарджик. След 1977 г. се установява в Театър „София“. През 1990 г. напуска театъра и се премества, заедно с останалите артисти, недоволни от ръководството на Театър „София“, в новосформирания Малък градски театър „Зад канала".

Играе и на сцената на Театър 199 в постановките „Един час преди полунощ“ от Властимил Шубрт, режисьор Христо Кръчмаров; „Дъждът“ от Борис Априлов, режисьор Иван Ничев; „Кристали“ от Лада Галина, режисьор Георги Аврамов; „Шърли Валънтайн“ от Уили Ръсел, режисьор Тодор Колев; „Майсторски клас“ от Терънс Макнали, режисьор Илка Зафирова и приятели; Шарлота в „Есенна соната“ от Ингмар Бергман, режисьор Младен Киселов; Нел в „Краят на играта“ от Самюъл Бекет, режисьор Лилия Абаджиева; „Госпожа Клайн“ от Никълъс Райт, режисьор Стилиян Петров (награда „Аскеер“ 2015 за водеща женска роля). На Стената на славата пред Театър 199 има пано с нейните отпечатъци.

Успоредно с това участва с роли и в киното, общо в 22 филма, сред които „Вълчицата“ и „Немирната птица любов“ на режисьора Рангел Вълчанов, „Бялата стая“ на Методи Андонов, „Дами канят“, „Вампири, таласъми“ и „Бяла магия“ на Иван Андонов, и „Пансион за кучета“ на режисьора Стефан Командарев.

Член на САБ (1966) и „Клуб за демокрация“ (1989).

Озвучава г-ца Финстър в синхронния дублаж на анимационния сериал „Голямото междучасие“ и филма „Ваканцията: Строго забранена“.

Била е омъжена за Оскар Кръстанов – кинорежисьор. Нейната дъщеря е преводачката Неда Кръстанова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51