Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неравенства и изборни резултати – каква е връзката

Снимка: архив

Могат ли неравенствата да влияят върху изборните резултати и как? Темата коментира Ивана Мурджева в “Нашият ден“.

“Изборните резултати се оказаха интересна картина, която идва да потвърди изследването, което ние започнахме да правим в ефир вече повече от четири месеца. Ако не се вглеждаме дълбоко в неравенствата и ако не бъдем честни с тяхното признаване, винаги ще бъдем изненадвани от резултатите, които се появяват при един или при друг избор.

Още в първите минути след изборния ден, в опит да се отгатне накъде отива резултатът, разбивките бяха по системата на неравенствата, която изследвахме тук. А именно, те бяха гласували в малък град, областен град, село, столица. Гласували по пол, образование, по етнос, по заетост. Всеки един от тези сегменти беше изследван като обект на създаване на неравенство.

Резултатите показаха чувствително разместване на изборите именно по тези различни сегменти на неравенствата. За някой може би това е бил изненадващ резултат. Но според мен той не би трябвало да ни изненадва, ако ние сме имали честна оценка на разслоението на обществото именно по тези компоненти."

Защо различните политически формации стигнаха със своите послания до различни сегменти

"Те предварително ли са оформили своите послания, за да стигнат до тях, или просто посланията им са налучкали определена система от неравенства, която е намерила в тяхната програма нещо от себе си.


Ще ми се да вярвам, че програмите не са били пуснати в пространството на случаен принцип, а са били сегментирани по някакъв начин. Ако са били сегментирани, това означава, че неравенствата са обект на наблюдение, но ако са обект на наблюдение, но не са обект на трансформация, то тогава вече се намираме действително в сложна ситуация.

Защото, ако използваме неравенствата като система за манипулация и ръководене и контрол върху вземането на решения, се намираме в едно състояние на демокрация. А ако използваме наблюдението върху неравенствата като начин да преодолеем тяхното задълбочаване, се намираме в друга система на демокрацията. Надявам се, че клоним към второто предположение и се намираме в система, която трябва да изследва неравенствата. Във всеки един от тези сегменти, които ние наблюдавахме, ако започнем от сегмента малък град – голям град, село – областен град, веднага можем да видим в графиките, които бяха публикувани още след края на изборния ден, чувствително разместване на изборите.

Това означава, че нагласите и поведенията на хората, които се намират в тези отделни географски топоси, е формирано по някакъв начин на различен принцип. Изборите им са повлияни от различни критерии, от различни желания за тяхното бъдещо развитие.

Как тези критерии се формират, говорихме, изследвайки базата – неравенства по отношение на населено място. Достъпът до образование, култура, инфраструктура, свързана със социални грижи, здравни грижи – всички тези елементи, събрани в едно голямата разлика във вота в малкия град, селото, града и столицата.

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на християнската вяра в границите между живота и смъртта

Има ли нещо по-противоположно от живота и смъртта? В евангелското четиво от днешната неделя пред градските порти на Наин се срещат погребалното шествие на един младеж и шествието, предвождано от Иисус Христос, заобиколен от Своите ученици и следван от множество народ. Шествието на смъртта върви срещу шествието на живота. Винаги, когато видим..

публикувано на 06.10.24 в 09:15
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25