Адвокат Захари Генов отговаря на въпроси, зададени от слушатели на БНР в предаването “Законът и Темида“.
Първият въпрос касае разноските в съдебното производство. Той е зададен от Елица Попова от Карлово.
Много е важно дали тези разноски са претендирани в самото начало на делото – например в исковата молба, или са разноски, които по начало не са претендирани.
В два от текстовете на Гражданския процесуален кодекс има такава възможност да се поиска изменение и допълнение на решението в частта за разноските. Това е член 248 от Гражданския процесуален кодекс. Интересното за него е, че такава възможност може да се ползва от тази страна, която, след като получи съобщението за решението, в срока за обжалване, който е 14-дневен, решението от първата инстанция може да се обжалва пред втората инстанция, която за София е СГС, за провинцията от Районния съд – втората инстанция е Окръжният съд.
Така че този член 248 от Гражданския процесуален кодекс разпорежда, че в срока за обжалване както ищецът, така и ответникът може да поиска съдът да допълни или измени решението в частта му за разноските. Характерно за изпълнението на този текст е да е направено обаче едно условие, без което не може. Това е условието на чл. 80 от ГПК, който изисква да се представи от съответната страна списък на разноските. Има случаи, когато и двете страни представят списък на разноските. За ищеца това е държавната такса, евентуално депозит за експертиза, евентуално държавна такса за някои допълнителни искания – за съдебни удостоверения или друго, важна част е и платеният адвокатски хонорар. За ответника – адвокатски хонорар, депозит за експертиза евентуално и т.н.
В звуковия файл можете да чуете още отговора на адв. Генов на въпроси, свързани със Спиране на изпълнително дело, Закон за 10-годишната давност.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg