Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

STEALM или от какво образование се нуждаят децата ни

Снимка: Stealm Academy / Фейсбук страница

Наука, технологии, техника и математика или набиращото популярност у нас STEM обучение, допълнено с изкуства – STE(A)M – показва, че светът търси нов вид образование, адекватно за днешния бързо променящ се живот. Всички знаем, че утре много от дейностите и професиите ще бъдат заменени с нови, но децата ни продължават да се готвят за това утре по програми от вчера. Разделянето на знанията и уменията на учебни предмети без търсене на връзката помежду им, наизустяването на информация без осмисляне и практическо приложение, авторитарният модел на организация на класно-урочната система все повече се отдалечават от реалните нужди на младите да бъдат подготвени за пълноценно вписване и реализация в един разумен, надяваме се, утрешен свят.

Марияна Филипова
Ниските резултати от „традиционното“ обучение и големият брой отпадащи от училище показват, че без лична мотивация на учениците, ясна връзка между знанието и практиката, личностно развитие и създаване на умения за общуване и обмяна на идеи и ценности образованието няма бъдеще. Безусловно необходимо за съвременния живот е владеенето на езици. Това подтиква една млада българка да създаде система за обучение, в която всички знания и умения се комбинират с изучаването на чужди езици – STEALM. Тя вярва, че „доброто образование е в основата на всеки личен и обществен успех. За да бъдем щастливи, с висока оценка за способностите си, създавайки проспериращо общество, е нужно да не разчитаме само на конвенционалните образователни методики, а да се обърнем към образователните решения, разработени в крак с времето, в което живеем“. Д-р Марияна Филипова се занимава с иновативни образователни решения и е основател на STEALM Academy. Нейната новаторска система, я отличава в „Жените в технологиите на Европа“ през 2018 г. в раздел „Иновации и технологии, които променят бъдещето на човечеството“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Цветалина Танкова

За сладостта и горчивината...

Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..

публикувано на 22.05.25 в 09:45

Училището за деца с нарушено зрение във Варна празнува 120-годишнина

Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи.  Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..

публикувано на 21.05.25 в 17:24
Снимката е илюстративна.

Юношеството – възрастта на кризи и търсене на себе си

Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..

обновено на 21.05.25 в 09:54

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..

публикувано на 20.05.25 в 10:15

Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..

публикувано на 19.05.25 в 15:10