Могат ли българите да се справят успешно с провокираната от коронавируса икономическа криза – това е един от най-сериозните проблеми, с които ще се сблъскат новите управляващи и бъдещото правителство – от която и да е политическа сила да бъде излъчено то.
През последните седмици бяха публикувани мрачни прогнози на чуждестранни експерти за задаващ се икономически шок, който можел да повтори годините 2008-2009 в света. Това бе изявлението дори на президента на Европейската централна банка Кристин Лагарт.
От българска страна също се чуват неприятни прогнози, икономически експерти предсказват, че през есента у нас ще се завъртят кризисните моменти, предизвикани от коронавируса, но не само от пандемичните условия. Предстоят тежки решения и затварянето на цели отрасли и това може да предизвика и съответната политическа криза, съвсем скоро след парламентарните избори от 4 април – това са нерадостните прогнози.
Икономическият експерт на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова не чертае толкова лоши времена за България до края на годината. Тя смята, че един неприятен икономически сценарий може да бъде избегнат с точни мерки от страна на бъдещото правителство – като например социални плащания, но навреме и на точните хора и фирми, ясно насочване на европейските средства в стопанската сфера и още ред други… Засега обаче тя не вижда конкретни предложения от нито една от шестте парламентарни партии, които само преди една седмица заеха местата си в парламента.
Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..
"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата. Инициативата ще популяризира..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга. "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..
В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...
Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg