Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Йордан Кожухаров – "културен аташе на Асеновград"

| обновено на 21.04.21 в 14:39
Йордан Кожухаров
Снимка: личен архив

През последните години го наричат „културен аташе на Асеновград“. Една титла, която той получава сред приятели и съмишленици и се разпространява и в по-широки кръгове. Дипломат от кариерата в духовния свят, защото това е естественият избор на хората. Йордан Кожухаров е един от приятелите на програма „Христо Ботев“ – от рубриките "Duende" и "Радиоулица" – в които приятелите на програмата се срещаха и обменяха мисли в ефир, носител е на наградата на Фондация „Маестро Димитър Вълчев“. Член е на литературен клуб „Орфей“ при Народно читалище „Св. преп. Паисий Хилендарски“.

Йордан Кожухаров е Главен герой в "Нашият ден" и разказва за своите 85 години и за смисъла да твориш дух и култура:

"Благодаря безкрайно на Българското национално радио, които ми даде много – някога преди 7 години, за които си спомням с голяма носталгия – без него аз нямаше да бъда така близко познат и близък със сестрата на маестро Димитър Вълчев – проф. Лили Вълчева. Ние отбелязваме всички годишнини на маестро Димитър Вълчев, направихме паметна плоча за неговата 90-годишнина.

Титлата "културен аташе на Асеновград"

"Когато определят и ти сложат една марка, трябва не само да я поддържаш, но и да я надграждаш. Стана неочаквано и ненадейно за мен. Благодаря на Бога за здравето и че мога да се включвам в културния живот и да съм инициатор на събития в Асеновград. Популярен съм и в Пловдив – в читалище "Възраждане – Старинен Пловдив" и в читалище "Алеко Константинов". Това прозвище "културен аташе" дойде от Иван Христов, който е председател на читалище "Алеко Константинов", литератор, литературен критик и творец. Откакто тръгна, всички го поеха и си продължи. Приятно е и малко притеснително." 

В звуковия файл можете да чуете повече.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24

Роберт Леви с нова поетична книга

Роберт Леви, поет, има магистърски степени по Българска филология (1995, СУ "Свети Климент Охридски") и по Културна и социална антропология (1998, СУ "Свети Климент Охридски"). През годините е натрупал богат професионален опит – от строителен работник до сценарист на документални филми, и в момента живее във Франкфурт, Германия, където работи като..

публикувано на 18.09.24 в 15:12

"Хай хай, Япония" с литературно турне в България

Най-новата книга на Юлияна Антонова-Мурата е колекция от кратки разкази послания, дошли от далечна Япония. Те са не просто импресии от екзотична земя, която доскоро бе на практика тера инкогнита за всички българи, а деликатни миниатюри от внимателно подредена изложба, която ни разказва за страна, отдалечена не само географски и исторически, а..

публикувано на 18.09.24 в 13:45

Юбилейна изложба на Валентин Дончевски на "Шипка" 6

Известният в съвременното българско изкуство художник Валентин Дончевски представя в галерията на "Шипка" 6 своята мащабна юбилейна изложба, проследяваща творческите му търсения през последните години. Изложбата, озаглавена "Рефлексии", съдържа близо 300 произведения – на хартия и платно и създава един сложен "сублимат от чувства, реакции,..

публикувано на 18.09.24 в 09:32
От спектакъла „Неведение“

Народният театър очаква "Неведение" за 50-и път

Спокоен, мъдър, казва само толкова – колкото иска, осъзнат и приел себе си, обичащ се. Такъв е човекът на 50, такъв е и моноспектакълът, който се играе за 50-и път. Жив, дишащ с публиката си, с енергия, която те превзема и замисля. Тежи си на мястото и е повече тук и сега от всякога. А мястото е Голямата сцена на Народния театър, моноспектакълът –..

публикувано на 17.09.24 в 10:38