Какъв въздух дишахме през тази зима, има ли промяна след затварянията и множеството хора, работещи дистанционно?
Темата коментира в “Нашият ден“ Стефан Димитров от AirBG.
“Идва пролетта, ветровете се засилват, стават температурните инверсии, които са хроничен проблем в цялата ни страна. Голяма част от градовете са построени в котловини. Изчезват инверсиите, но проблемът остава.
Продължаваме да изгаряме почти всичко, за да се отопляваме. Имаме най-стария автомобилен парк в Европа. И нашата администрация, хората, на които поверихме през годините да се грижат за това да живеем в по-подреден свят, не се погрижиха и не направиха почти нищо.“
Според данни на СЗО 40 души всеки ден са жертвите на мръсния въздух
“40 души само в България. Това е един автобус, който пропада в пропаст всеки ден. Това се случва десетилетия. Тези цифри едва ли ще догонят тези на пандемията, с която рано или късно човечеството ще намери начин да се справи. Ние обаче не можем да се справим сами със себе си и с нашите зависимости.“
Въздухът през пандемията
“Данните в България показват още по-чист въздух от миналата година. Дали това е резултат на по-ниската активност на хората, дали е резултат на атмосферните условия и на много по-силните ветрове, които духаха в сравнение с миналата година, не мога да кажа. Тъй като това е изключително комплексен въпрос, но със сигурност датчиците ни отчетоха не толкова мръсен въздух.“
Мерките, които Столична община обсъжда
“Дискусията е приготвена от “Софияплан“. В поканата и в съпътстващите документи няма никаква конкретика. Столичната община стои много надалеч от реални действия и това нежелание е свързано с политическа угодия. Защото винаги има следващи избори. Няма една мярка, която да се е насочила срещу замърсителите. Има пари за усвояване, ще има печки. 5000 печки ще решат ли проблема на София? Има едни заявени намерения на г-жа Фандъкова през 2018 г., че ще инкриминира горенето на боклук. И това нещо не се случва вече трета година.
София е настръхнала срещу няколкото хиляди семейства, които си позволяват да хвърлят и да горят пластмасови дограми, дървени дограми и какви ли не други неща, които не трябва да се изгарят.
Идеята на Столична община и на нейното ръководство е да събере целия боклук, който в момента ни трови в “Красна поляна“ и в “Христо Ботев“, да събере целия боклук на цяла София и да го изгори в центъра на София в една инсталация, която красиво се нарича инсинератор, а боклукът е прекръстен на RDS. Това е целият наш боклук, шредиран, да бъде изгорен в центъра на София.
Всеки ден губим хора, привлечени от други държави, заминават младите ни хора. В лоши, в много лоши условия, най-лошите в Европа. Гинем ние – хората на средна възраст, гинат нашите родители. Изчезна милосърдието и то трябва да бъде върнато в ДНК-то на управлението, в ДНК-то на администрацията – милосърдието и човеколюбието – те трябва да се върнат.“
“Трябва да променим начина си на живот. Може би трябва да ходим повече пеша. С ходенето пеша си правим една страхотна услуга. “
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
С началото на новия летен туристически сезон темата за мястото на България като културна дестинация в Европа отново излезе на преден план. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Соня Алексиева – преподавател в Нов български университет и член на Управителния съвет на Асоциацията за реклама и комуникация в туризма – очерта ключовите тенденции и..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с украинката Жанна Стефанова, която любовта довежда от Кишинев в морската ни столица – Варна, преди 39 години. Тук тя се омъжва и ражда двете си вече пораснали деца, като намира не само свой втори дом, но и своето призвание – да помага на децата от Украйна в тяхната по-добра интеграция, образование, езикова и обща..
Днес, 16 май, в град Русе ще се проведе Националната студентска олимпиада по математика. Това е състезание, което се организира ежегодно от 1974 г. насам от висшите училища в България . През настоящата година домакин на олимпиадата е Русенският университет "Ангел Кънчев". Повече за събитието разказа доц. д-р Илиана Раева...
Ежегодният карнавал в Габрово 2025 тази година е под мотото "Да разлаем кучетата" . Карнавалът на хумора и сатирата в града, известен още като "Петото годишно време" , има повече от вековна история, започнала през XIX век с празника "Олелийня" . От 16 до 18 май Габрово ще бъде сцена на творчески вихър, пъстър хумор, музикални взривове и..
Мая и Лия Петкови отглеждат билки, маточина и роза, които преработват в собствена дестилерия и влагат в разнообразие от натурални козметични продукти. В с. Орешак, в непосредствена близост до Троянския манастир майката и дъщерята Мая и Лия предлагат чайове, работилници за парфюми и продуктите си, за да възстановяват връзката между хората и..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във..
Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg