В „Музикалната вечер“ гост в студиото е големият български музикант Виктор Чучков. В хармонично двуединство неговият музикален талант се разгръща още в детството – заедно с първите концертни изяви като пианист, започва да композира.
Негови клавирни педагози са проф. Андрей Стоянов, после проф. Лили Атанасова в Българската държавна консерватория (днес НМА „Панчо Владигеров“). Първоначално учи частно композиция при проф. Веселин Стоянов, след това постъпва в неговия клас в Консерваторията. През 1966 г. печели с пиесата „Венециански импресии“ стипендия на Консерваторията „Санта Чечилия“ в Рим и заминава за Италия. Завършва композиция при Вирджилио Мортари, пиано при Винченцо Витале, специален тригодишен курс по камерна музика при Гуидо Агости. Спечелва конкурс за стипендия по пиано на Академията „Санта Чечилия“ в класа на Карло Дзеки. Лауреат е на международните конкурси по пиано „Франческо Паоло Нелия“(1969), „Алесандро Казагранде“ (1970), „Алфредо Казела“ (1970). Започва интензивно да концертира – изнася рецитали, гостува на оркестри в Италия, Холандия, Бразилия, Русия, САЩ, Малайзия, Северна Македония, Гърция и др. Води и майсторски класове по пиано, камерна музика, композиция. Той е професор по камерна музика в НМА „Панчо Владигеров“, преподавал е и филмова музика в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.
В композиторското му творчество се открояват търсенията на междужанров синтез. Автор е на операта „Светулката“, „Писма от бъдещето“ за глас, рок-група и оркестър по Р. Бредбъри, Концерт за смях и оркестър (посветен на 200-годишнината на Росини), Носталгични вариации за кавал, пиано и оркестър, „Поема за Петър Велики“ (за 9 пианисти на 3 пиана и детски камерен хор), „Амадеус фантазия”, Концерт за пиано, цигулка и виолончело, камерна и филмова музика (към „Иван Кондарев“, „Събеседник по желание“, „Характеристика“, „Съседката“, „Тест 8/8“, „Консервфилм“, „Тилт“, „Пеещите обувки“, „18% сиво“), както и много детски песни.
Виктор Чучков е обаятелен разказвач. Зад сухата фактология на неговата биография, се крият колоритни истории.
Напр. как е свирил на гала концерта на един от конкурсите с черен смокинг назаем и … кафяви обувки. Как в Триест, когато чува звън на телефон в залата започва да импровизира върху мелодията. Редом с тези и други случки, той разкрива съкровения за творческия процес на композиране, за тънкостите на пианистичното изкуство.
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg