Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Виктор Чучков – истории от моя живот

на 23 април 2021 г., петък от 19.30 часа

Виктор Чучков
Снимка: БГНЕС

В „Музикалната вечер“ гост в студиото е големият български музикант Виктор Чучков. В хармонично двуединство неговият музикален талант се разгръща още в детството – заедно с първите концертни изяви като пианист, започва да композира.

Негови клавирни педагози са проф. Андрей Стоянов, после проф. Лили Атанасова в Българската държавна консерватория (днес НМА „Панчо Владигеров“). Първоначално учи частно композиция при проф. Веселин Стоянов, след това постъпва в неговия клас в Консерваторията. През 1966 г. печели с пиесата „Венециански импресии“ стипендия на Консерваторията „Санта Чечилия“ в Рим и заминава за Италия. Завършва композиция при Вирджилио Мортари, пиано при Винченцо Витале, специален тригодишен курс по камерна музика при Гуидо Агости. Спечелва конкурс за стипендия по пиано на Академията „Санта Чечилия“ в класа на Карло Дзеки. Лауреат е на международните конкурси по пиано „Франческо Паоло Нелия“(1969), „Алесандро Казагранде“ (1970), „Алфредо Казела“ (1970). Започва интензивно да концертира – изнася рецитали, гостува на оркестри в Италия, Холандия, Бразилия, Русия, САЩ, Малайзия, Северна Македония, Гърция и др. Води и майсторски класове по пиано, камерна музика, композиция. Той е професор по камерна музика в НМА „Панчо Владигеров“, преподавал е и филмова музика в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.

В композиторското му творчество се открояват търсенията на междужанров синтез. Автор е на операта „Светулката“, „Писма от бъдещето“ за глас, рок-група и оркестър по Р. Бредбъри, Концерт за смях и оркестър (посветен на 200-годишнината на Росини), Носталгични вариации за кавал, пиано и оркестър, „Поема за Петър Велики“ (за 9 пианисти на 3 пиана и детски камерен хор), „Амадеус фантазия”, Концерт за пиано, цигулка и виолончело, камерна и филмова музика (към „Иван Кондарев“, „Събеседник по желание“, „Характеристика“, „Съседката“, „Тест 8/8“, „Консервфилм“, „Тилт“, „Пеещите обувки“, „18% сиво“), както и много детски песни.

Виктор Чучков е обаятелен разказвач. Зад сухата фактология на неговата биография, се крият колоритни истории.
Напр. как е свирил на гала концерта на един от конкурсите с черен смокинг назаем и … кафяви обувки. Как в Триест, когато чува звън на телефон в залата започва да импровизира върху мелодията. Редом с тези и други случки, той разкрива съкровения за творческия процес на композиране, за тънкостите на пианистичното изкуство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Казанджиев на 90 години

Васил Казанджиев е една от най-ярките фигури на съвременната българска музикална култура, чието творчество е вдъхновение за поколения музиканти и ценители на изкуството. Забележителният български композитор, диригент и педагог ще бъде почетен с концерта "90 години Васил Казанджиев", който ще се състои в рамките на международния фестивал "Софийски..

публикувано на 28.09.24 в 10:05

Сублимно изпълнение на "Турандот" на сцената на Виенската държавна опера

С постановката на Клаус Гут, Виенската държавна опера празнува 100-годишнината от рождението на композитора със звезден състав – Асмик Григориан като Турандот и Йонас Кауфман като Калаф сред други. Главната роля е дебют и за двамата изпълнители. "Психологическият подход на Клаус Гут и великолепното дирижиране на Марко Армилиато се разгръщат във..

публикувано на 28.09.24 в 08:00

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15