Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хербариумът като пътешествие по света

В „Покана за пътуване“ кураторът Ирина Баткова разкрива как „затваря“ вдъхновението в кутии

7
Ирина Баткова
Снимка: личен архив

Като нямаме възможност да бродим по света, светът ни идва на крака. Засега само в областта на изкуството и под формата на „Хербариум“, но кой знае какво ни е подготвило бъдещето. Ако се чудите що за „Хербариум“ съхранява международни творби – това е проект с автор Ирина Баткова, чиято цел е да се създаде колекция, запечатала в кутии съзидателната енергия на различни поколения артисти по целия свят.

Съдържанието на всяка кутия е придружено от описание и звуков файл с гласа на автора, които са представени в изложбата и на уебсайта към проекта. Поканените от куратора на „Хербариум“ художници посочват двама нови участници, които да пресъздадат своите чувства в кутии. Така се проследяват креативните контакти в света на изкуството. Разговарях по телефона с Ирина Баткова не само за авангардната ѝ идея, а и за това как се работи като куратор на мащабни експозиции в толкова различни страни като Турция и Русия.

Тя разкрива как се променя съвременното изкуство в световен мащаб покрай пандемията.

Ирина Баткова е и създател на „Арт проджект депо“ – независима платформа за проекти, които изследват съвременния свят и неговите политически, икономически, културни и исторически параметри. Оказва се, че в наши дни световните галеристи се връщат към „аналоговите“ начини на общуване.

Изложбата „Хербариум“ ще бъде в Национална галерия „Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство“ до 31 май.

Снимките на произведенията са предоставени на „Покана за пътуване“ от Ирина Баткова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Вим Вендерс – погледът, който стига до всеки

"Времето на редактора" в петък, на 8 август, е посветено на 80-ата годишнина от рождението на германския режисьор Вим Вендерс. Вим Вендерс е един от големите магьосници в световното кино, създал мост между европейския авторски почерк и света. Независимо дали снима игрални или документални филми, видеоклипове на U2 или на Уили Нелсън, Вим Вендерс..

публикувано на 08.08.25 в 11:32

Белене – последният ни шанс да помним

В рубриката "Разговорът" във "Нашият ден" зам.-директорът на фондация "Софийска платформа" Борислав Димитров говори за инициативите "Визия за Белене" и лятното училище "Защо ни е да помним" 2025 г. Фондацията от години работи за укрепване на демократичната култура в България чрез гражданско образование, исторически диалог и застъпнически..

обновено на 08.08.25 в 11:11

Созопол посреща най-добрите в кукления и площадния театър

До 10 август в Созопол продължава Международният фестивал за куклен и площаден театър "Арлекино и Марионета". Фестивалът представя българските и европейските достижения в областта на професионалното куклено изкуство и площадния театър, а какво предстои днес и утре, ще разберем от редактора Ангелина Грозева. Слушайте!

публикувано на 08.08.25 в 09:56

Виртуозни български музиканти се събират за "Една нощ в двореца"

Спектакълът  "Една нощ в двореца "ще се състои на 8 август в Балчик.  Дворецът в Балчик ще се превърне в естествен декор на завладяващата история на неговата основателка – кралица Мария Единбургска, в чест на 150-годишнината от рождението ѝ. Морската сцена ще оживее с авторски композиции и класически произведения на плеяда виртуозни български..

публикувано на 07.08.25 в 10:51
Гергана Панчева

Програма "Преводи" на НФК вече е отворена за кандидатстване

Какви са предизвикателствата пред чуждите издателства и българските автори, за да може българската литература да се популяризира в чужбина – разговор в "Нашият ден" с Гергана Панчева от Литературна агенция "София”. Повод за срещата в ефир е програма "Преводи" на НФК, която вече е отворена за кандидатстване. Литературна агенция "София"..

публикувано на 07.08.25 в 10:21