Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Запознайте се: Маркиян Камиш

Снимка: ru.wikipedia.org

Със сигурност името на младия (роден 1988 г. в Киев) украински писател трябва да бъде запомнено, защото е впечатляващо добър и следващите му книги са очаквани с интерес. „Скрап от Зоната“ е първата му книга на български в превод на Лилия Желева и под редакцията на Албена Стаменова.

Преди нея е издал само още една през 2015-а – дебютът му е „Разходка в Зоната“ (преведен на следващата година на френски). От 2010 г. Камиш започва да изследва нелегално зоната около Чернобил. Повече от 60 пъти е преминавал зад бодливата тел на забранената за достъп територия от 30 км около АЕЦ "Чернобил". 

Всъщност „Скрап от Зоната“ (2017) е продължение на първата му книга. Място на действието – село в Полесието в близост до Зоната, в което живеят героите на романа – Алик, притежател на приемателен пункт за метал, Гриша и Петя – обикновени пияници, които крадат метал и го предават в пункта за денатурат, Коля Участъковия, бракониерът Ленин, Слава Граничаря, Торпедото, Танка Дупката, Желязото и други невероятни образи. Това са, както четем на корицата, „паднали ангели, които мечтаят да предадат за скрап всичко около себе си, дори ядрото на Земята, а общият радиационен фон за тях е просто... ами, фон“.

Книгата на Маркиян Камиш е реалистична картина на нереалистичното, но съвсем истинско съществуване на хората от това място. Те са майсторски изобразени от талантливото перо на автора, смесил реалност, поетичност и ирония, за да може да предаде безизходността и абсурда на живота им, но и да създаде безмилостна политическа сатира.

Чуйте Милен Милев.

Маркиян Камиш (1988) е украински писател, син на ядрен физик, изпратен като ликвидатор в Чернобил след аварията от 1986 г. От 2010 г. Камиш се е посветил на нелегални изследвания на Чернобилската зона: за периода 2010-2017 г. той прави над 60 експедиции зад бодливата тел, като извървява повече от 7000 км и живее в Зоната общо около година. Плод на тези изследвания са освен настоящата книга, също и „Разходка в Зоната“ и „Киев ‘86“.

Камиш е единственият автор, който пише за чернобилския ъндърграунд, и се радва на изключителна популярност сред днешните сталкери, които „не стигат, за да напълнят цял сектор на стадион, но са достатъчно за едно мащабно парти“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30

Преживей последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова

"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа  Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..

публикувано на 22.11.24 в 16:19

Елица Георгиева и романът "Одисея на момичетата от Източна Европа"

Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния  "Космонавтите само минават" ...

публикувано на 22.11.24 в 15:22
Ю Дзиен

Ю Дзиен: На този свят човекът поначало е поетичен

По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските читатели в превод на Веселин Карастойчев , доктор по китайска литература и преподавател по история на китайската литература в Софийския университет. На 23 ноември от 18 ч. в Китайския културен..

публикувано на 22.11.24 в 14:02

Започва Фестивалът на авторския театър

Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..

публикувано на 22.11.24 в 12:35