„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за последната седмица. Ето и някои от акцентите в предаването от 25 април.
На 17 и 18 април на сцена "Апостол Карамитев" в Народния театър се състоя премиерата на спектакъла "Бележките под линия". Автор на пиесата е драматургът на Народния театър поетесата Мирела Иванова, а режисьор е Катя Петрова. Пиесата разказва за трудното разбирателство между майката – известна актриса, и дъщерите ѝ, всяка по свой начин и надарена, и ограбена от живота.
От миналия ноември, подпомогнат от програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“ заработи проектът „Онлайн премиери на Sofia ARS Net“. Пандемията отмени премиерите на много книги пред публика и създаде нуждата от представянето им онлайн. За периода 1 ноември 2020 – 30 март 2021 г. Анжела Димчева реализира 20 видеопремиери на утвърдени български писатели, които представиха новите си книги. Те са достъпни и до днес и са видени от хиляди потребители.
Галерия „УниАрт“ и Център „Българо-европейски културни диалози“ в НБУ поставят началото на новата образователна „Срещи с изкуството“. Форматът представя една глобална годишна тема, в която ще вземат участие различни гост-лектори, които ще разглеждат в дълбочина проблеми във визуалните изкуства. Първата темата на фокус тази година е „Изкуството на Ниските земи 16-18 век“ и ще представи колекцията на галерия УниАрт - дарение „Божидар Данев“ от фламандски и холандски произведения. Първи гост-лектор на галерията по темата ще бъде г-н Фризо Ламертсе, а лекциите ще се провеждат онлайн, където ще останат достъпни за гледане и след датите им на провеждане.
Мултимедийният спектакъл „Песента на ветровете“ с музика от композитора Петър Дундаков и визии на аниматора Иван Богданов ще се състои на 28 април в Театър „Азарян“. В спектакъла участват тромпетистът Росен Захариев - Роко, солистката на „Мистерията на българските гласове“ и „Ева квартет“ Гергана Димитрова - Белонога, оперната певица Пламена Гиргинова и камерен ансамбъл „Софийски солисти“ под диригентството на маестро Пламен Джуров. Концертът, който Петър Дункдаков описва като „аудиовизуална поезия“ е цикъл от пиеси за струнен оркестър, сопрано, флюгелхорн и фонограма, вдъхновени от метафората на „вятъра“.
"Кокюу" или "дихание" на японски се нарича новият концерт за саксофон и оркестър на португалския композитор Луиш Тиноку. Произведението е част от проекта "Лудите двадесети" – 1920 и 2020 г. – и е вдъхновено и от ситуацията с коронавируса.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg