Проф. Станислав Василев е геолог и геохимик от Българската академия на науките. Той е един от отличените 49 български учени в авторитетната класация на Станфордския университет за най-влиятелни учени в света.
Проф. Станислав Василев е главен герой в “Нашият ден“
Началото
“Започна още по време на студентските ми години в Софийски университет, специалност геология и геохимия, имахме много добри преподаватели. И така хубаво ни въведоха в тази природна наука, че всеки един от нас продължи да се занимава.“
“Всичко започна през 1984 г., когато се прие решение на Министерския съвет. Една програма за интензивно изследване и усвояване на минералните ресурси на България. За тази цел се създаде Института по приложна минералогия към БАН.“
“Бяха поканени водещи доценти и професори от Софийския университет и от Минно-геоложкия университет от БАН. За жалост те бяха твърде малко и Институтът беше напълнен с млади изследователи, включително и аз.“
“Тематиката беше такава, че ние като млади специалисти, темите, които ни бяха предоставени, бяха твърде далеч от нашите познания, които бяхме получили в университета, и нито един от нас не пожела да се занимава с една от тези теми. Тогава директорът на Института беше принуден да постави темите като билетчета в една шапка и всеки един от нас да си изтегли едно билетче.“
“Всичко тръгна с изследване на състава и свойствата на въглищата и съответно отпадъчните им продукти – пепелите от ТЕЦ, основно от изгарянето на тези твърди горива. Оказа се, че проблемът наистина е сериозен, не само в България, а и в целия свят, тъй като годишно има над милиард тона от тези пепели и отпадъци, а едва 20% от тях се оползотворяват, основно в строителството.“
Ефектът, ако не се оползотворяват
“За съжаление, след като се отделят, те се транспортират чрез вода или сух транспорт до някакви хранилища, които са в близост до ТЕЦ-а. В продължение на години, вследствие дъждове, изветрянето на тези продукти, твърде токсичните компонентиот тях биха могли да се изнесат от тези хранилища и да попаднат във води, почви и растения в близост до тези ТЕЦ-ове, което е твърде опасно. “
“Затова целта беше да се намери начин за тяхното оползотворяване. Използват се основно в строителството, също така може да се извличат и ценни метали, отделни фракции за керамичната промишленост. Остатъчно гориво, което също може да бъде повторно изгаряно.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg