Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Станислав Василев - един от българите в класацията за най-добри учени на Станфорд

Снимка: bas.bg

Проф. Станислав Василев е геолог и геохимик от Българската академия на науките. Той е един от отличените 49 български учени в авторитетната класация на Станфордския университет за най-влиятелни учени в света.

Проф. Станислав Василев е главен герой в “Нашият ден“

Началото

“Започна още по време на студентските ми години в Софийски университет, специалност геология и геохимия, имахме много добри преподаватели. И така хубаво ни въведоха в тази природна наука, че всеки един от нас продължи да се занимава.“

“Всичко започна през 1984 г., когато се прие решение на Министерския съвет. Една програма за интензивно изследване и усвояване на минералните ресурси на България. За тази цел се създаде Института по приложна минералогия към БАН.“

“Бяха поканени водещи доценти и професори от Софийския университет и от Минно-геоложкия университет от БАН. За жалост те бяха твърде малко и Институтът беше напълнен с млади изследователи, включително и аз.“

“Тематиката беше такава, че ние като млади специалисти, темите, които ни бяха предоставени, бяха твърде далеч от нашите познания, които бяхме получили в университета, и нито един от нас не пожела да се занимава с една от тези теми. Тогава директорът на Института беше принуден да постави темите като билетчета в една шапка и всеки един от нас да си изтегли едно билетче.“

“Всичко тръгна с изследване на състава и свойствата на въглищата и съответно отпадъчните им продукти – пепелите от ТЕЦ, основно от изгарянето на тези твърди горива. Оказа се, че проблемът наистина е сериозен, не само в България, а и в целия свят, тъй като годишно има над милиард тона от тези пепели и отпадъци, а едва 20% от тях се оползотворяват, основно в строителството.“


Ефектът, ако не се оползотворяват

“За съжаление, след като се отделят, те се транспортират чрез вода или сух транспорт до някакви хранилища, които са в близост до ТЕЦ-а. В продължение на години, вследствие дъждове, изветрянето на тези продукти, твърде токсичните компонентиот тях биха могли да се изнесат от тези хранилища и да попаднат във води, почви и растения в близост до тези ТЕЦ-ове, което е твърде опасно. “

“Затова целта беше да се намери начин за тяхното оползотворяване. Използват се основно в строителството, също така може да се извличат и ценни метали, отделни фракции за керамичната промишленост. Остатъчно гориво, което също може да бъде повторно изгаряно.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17