Затихва ли третата вълна на Covid-19? Защо смъртността у нас от вируса е висока? Какви са прогнозите за преодоляване на пандемията?
Темата коментира акад. Ангел Гълъбов в “Нашият ден“
“Третата вълна затихва, това е факт. Тя беше достигнала едно високо плато, някъде към 24-25%, а вече влиза под 15%. Очевидно карантинните мерки имат своя ефект. В екипа има един изключителен епидемиолог – Ангел Кунчев, но няма вирусолог и имунолог. Очевидно заболеваемостта ще спадне още повече. Да се надяваме, макар че изоставаме във ваксинирането, а ваксинацията е другият фактор, който подпомага борбата в това заболяване, освен карантината.“
“Много късно се хванахме със сериозните ваксини. Бяхме взели като по-евтина “Астра Зенека“, но ваксинирането изобщо е един положителен феномен. Независимо от качествата, които се изтъкват на ваксините. Ваксините предотвратяват тежкото заболяване и смърт.“
“Съгласен съм с изказаното мнение, че, ако 75 на 100 от населението се ваксинира, въпреки че в момента са към 700 000, някъде към 12% , то тогава ще имаме ефект и ще влезем в процес на затихване на заболяването.“
“Като се има предвид, че се сумират ваксинираните с преболедувалите и тези, които са прекарали безсимптомно заболяването, но са били инфектирани. Тогава се приближаваме до осигуряване на един колективен имунитет. Това е нашата надежда и навярно към есента това заболяване ще започне да затихва. Зависи от това с какъв темп ще ваксинираме.“
“Тази имунизация 75% ще бъде постигната много трудно, след като сме все още на 12%. Ние не сме Израел, нямаме тези финансови възможности да купуваме ваксини извън предоставените.“
Висок процент на смъртност в България от Covid-19
“Това е един уникален за България казус. Ние сме на едно от първите места в Европа и в Света по процент на смъртност. Нашата смъртност се движи между 100 и 200, като имате предвид, че смъртността в Англия например, е под 20, в САЩ между 300 и 400 при 300 млн. население.“
“Положението е много лошо. Това е свързано с това, че правителството, което сега е в оставка, миналата година, в края на годината, постави във ваксинационния календар възрастните, над 1 млн. и 600 хил. души, в четвърта фаза.“
“Средната смъртност в България е 70-72 г. В цяла Европа ваксинациите започват първо с възрастните. Това се отнася за Италия, Испания, Австрия, Германия, Великобритания, Франция и т.н. А ние сме ги оставили тези хора на четвърто място.“
“И това е един уникален феномен, който не се коментира от Щаба, от министъра на здравеопазването. Особено мъчително ми е, че и нашите журналисти си траят, те са послушни, те не коментират. Това е въпрос, който боде в очите.“
“Това е решението, довело до смъртността, надминали сме 16 500. Грипът, едно масово заболяване, неговият рекорд за една година е 2000 души. “
“Интересите за това са чисто политически. Тези хора над толкова години, те няма да ни подкрепят, решава правителството и премиерът, и ги оставя накрая. В страните, които посочих, възрастните са преди медиците.“
Концентрацията на ваксините основно в три фармацевтични компании
“Много важно е да имаме достъп до всички възможни ефективни ваксини. Някои страни знаете, че се разпространиха и върху други ваксини – китайски, руски и т.н. Но при всички случаи ваксинирането е един положителен процес. Въпреки че вирусът мутира, това е нормално. За щастие ваксините действат на този английски вариант, който сега е разпространен в България.“
Перорално лекарство
“Може би това е едно от най-надеждните средства. Веществата, които засега се прилагат, действат добре при леките и средните по тежест форми. Или в началото на заболяването, при което, навлизайки дълбоко, се налагат вече други средства.“
Интервюто можете да чуете от звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg