Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акад. Ангел Гълъбов:

Третата вълна на Covid-19 затихва, но трудно ще постигнем групов имунитет

Акад. Ангел Гълъбов
Снимка: Ани Петрова, БНР

Затихва ли третата вълна на Covid-19? Защо смъртността у нас от вируса е висока? Какви са прогнозите за преодоляване на пандемията?

Темата коментира акад. Ангел Гълъбов в “Нашият ден“

“Третата вълна затихва, това е факт. Тя беше достигнала едно високо плато, някъде към 24-25%, а вече влиза под 15%. Очевидно карантинните мерки имат своя ефект. В екипа има един изключителен епидемиолог – Ангел Кунчев, но няма вирусолог и имунолог. Очевидно заболеваемостта ще спадне още повече. Да се надяваме, макар че изоставаме във ваксинирането, а ваксинацията е другият фактор, който подпомага борбата в това заболяване, освен карантината.“

“Много късно се хванахме със сериозните ваксини. Бяхме взели като по-евтина “Астра Зенека“, но ваксинирането изобщо е един положителен феномен. Независимо от качествата, които се изтъкват на ваксините. Ваксините предотвратяват тежкото заболяване и смърт.“

“Съгласен съм с изказаното мнение, че, ако 75 на 100 от населението се ваксинира, въпреки че в момента са към 700 000, някъде към 12% , то тогава ще имаме ефект и ще влезем в процес на затихване на заболяването.“

“Като се има предвид, че се сумират ваксинираните с преболедувалите и тези, които са прекарали безсимптомно заболяването, но са били инфектирани. Тогава се приближаваме до осигуряване на един колективен имунитет. Това е нашата надежда и навярно към есента това заболяване ще започне да затихва. Зависи от това с какъв темп ще ваксинираме.“

Тази имунизация 75% ще бъде постигната много трудно, след като сме все още на 12%. Ние не сме Израел, нямаме тези финансови възможности да купуваме ваксини извън предоставените.“


Висок процент на смъртност в България от Covid-19

“Това е един уникален за България казус. Ние сме на едно от първите места в Европа и в Света по процент на смъртност. Нашата смъртност се движи между 100 и 200, като имате предвид, че смъртността в Англия например, е под 20, в САЩ между 300 и 400 при 300 млн. население.“

“Положението е много лошо. Това е свързано с това, че правителството, което сега е в оставка, миналата година, в края на годината, постави във ваксинационния календар възрастните, над 1 млн. и 600 хил. души, в четвърта фаза.“

“Средната смъртност в България е 70-72 г. В цяла Европа ваксинациите започват първо с възрастните. Това се отнася за Италия, Испания, Австрия, Германия, Великобритания, Франция и т.н. А ние сме ги оставили тези хора на четвърто място.“

“И това е един уникален феномен, който не се коментира от Щаба, от министъра на здравеопазването. Особено мъчително ми е, че и нашите журналисти си траят, те са послушни, те не коментират. Това е въпрос, който боде в очите.“

Това е решението, довело до смъртността, надминали сме 16 500. Грипът, едно масово заболяване, неговият рекорд за една година е 2000 души. “

“Интересите за това са чисто политически. Тези хора над толкова години, те няма да ни подкрепят, решава правителството и премиерът, и ги оставя накрая. В страните, които посочих, възрастните са преди медиците.“


Концентрацията на ваксините основно в три фармацевтични компании

“Много важно е да имаме достъп до всички възможни ефективни ваксини. Някои страни знаете, че се разпространиха и върху други ваксини – китайски, руски и т.н. Но при всички случаи ваксинирането е един положителен процес. Въпреки че вирусът мутира, това е нормално. За щастие ваксините действат на този английски вариант, който сега е разпространен в България.“

Перорално лекарство

“Може би това е едно от най-надеждните средства. Веществата, които засега се прилагат, действат добре при леките и средните по тежест форми. Или в началото на заболяването, при което, навлизайки дълбоко, се налагат вече други средства.“

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30

Безопасност на плажа: Най-важните съвети от спасител

На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по водно спасяване и дългогодишен защитник на безопасността във водна среда. Поводът – открито обучение по водна безопасност, което ще се проведе днес от 10:30 ч. на Централния плаж в Бургас, при..

обновено на 25.07.25 в 10:07