Шестима съвременни танцьори изследват човешката същност и търсят своето място и принадлежност в сайтспесифик танцовия филм „Поглед от ръба“. Те са поставени в диалог с 12 културно-исторически места в България, които вдъхновяват движенията им. Филмът ще бъде показан за първи път пред публиката на Master of Art във вечерта на Международния ден на танца от 19.30 часа в Дома на киното.
„Поглед от ръба“ цели не само да представи културното наследство на България от гледната точка на танцуващия човек, но и да развие танцовия филм у нас. Основната му мисия е да разкрие пред света българския потенциал в танцовото кино.
В реализацията на филма участва интернационален екип от многообещаващи млади професионалисти – танцьорите Васил Зелямов, Гергана Илиева, Цвета Дойчева и Петър Грудов, американският композитор Jude Icarus и хореографите и режисьорите на „Поглед от ръба“ Коста Каракашян и Стефани Ханджийска.
Преди две години, когато започваха своето приключение в ритъма на танца, Коста и Стефани гостуваха в ефира на програма „Христо Ботев“, за да представят своята визия за филма им в процес. В деня на премиерата му, те разказват къде ги отведе желанието им да създадат български танцов филм.
Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..
Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..
На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg