Най-новото заглавие в репертоара на Народния театър „Иван Вазов“ – „Нова земя“, е първа постановка по едноименния роман на Патриарха на българската литература. Режисьор на спектакъла е Бина Харалампиева, а драматургичната версия е на Юрий Дачев.
Иван Вазов определя „Нова земя“ като „роман из живота на българите през първите години след Освобождението“. Книгата излиза от печат през 1896 година като своеобразно продължение на „Под игото“, но е посрещната с остри реакции от страна на критиците и читателите.
„Това е роман с много драматична съдба, останал, така да се каже, в „междуредията“ на Вазовото наследство – не толкова признат, не толкова популярен. И когато го прочетох, видях, че това е една изумително съвременна творба. И това е свързано с нравите български, с онези непрекъснато повтарящи се грешки в нашето общуване, в осъществяването на нашите добри намерения, които ни пречат да съберем и изградим държавата си такава, каквато бихме искали да бъде“, казва драматургът Юрий Дачев.
В представлението участват актьорите Иван Юруков (в ролята на Найден Стремски), Валентин Танев (Хаджи Ахил), Николай Урумов (Хаджи Смион), Герасим Георгиев-Геро (Иван Боримечката), Радена Вълканова (Кака Гинка) и други.
Сценографията и костюмите са на Свила Величкова и Ванина Цандева, музиката е на Асен Аврамов.
Спектакълът е част от разнообразната програма по повод 170-ата годишнина от рождението и 100 години от смъртта на големия писател. Така премиерата трябваше да излезе още през 2020 година, но беше отложена два пъти заради пандемията от коронавирус.
„Нова земя“ можете да гледате тази вечер (29 април) от 19 часа на Голямата сцена в Народния театър „Иван Вазов“.
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg