Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„33“: спектакъл за самотата и аутсайдерите мечтатели

Авторският моноспектакъл на младата актриса Силвия Станоева ще се играе в столичната галерия „Етюд“

Снимка: стоп кадър YouTube

„33“ е първият самостоятелен спектакъл на Силвия Станоева, която е автор на текста и идеята за реализирането му. Това е вторият самостоятелен проект на актрисата, създаден в тежките месеци на изолация след „Монолози в стаята“.

„33“ е спектакъл за силата да поемем отговорност за собствения си талант. Той ще бъде разбран от много хора, които са принудени да са затворени сами вкъщи и да работят работа, която не харесват и това им пречи да мечтаят.“, споделя Силвия Станоева.

„33“ разказва историята на Сузи Сю – прохождаща актриса, която работи в куриерска фирма, но мечтае за голямата сцена и за светло бъдеще. Седмица преди 33-ия си рожден ден Сузи се затваря в дома си (малко таванско помещение), защото вярва, че Господ ще я посети и иска да му измисли спектакъл, с който да го впечатли и може би да заслужи правото да изпълни своята мисия.

В продължение на няколко дни Сузи Сю разиграва различни сцени от любимите си пиеси, говори за френския си любовник Луи, за новата си тръпка – господин Пи, за страха от изоставяне, за това как е била водно конче в корема на баща си, намесва дори любимия си Фитцджералд.

Малката таванска стая се превръща ту в Рим, ту в Париж с изглед към Сена, ту в самолет, ту в градината, където Никол и Дик от „Нежна е нощта“ се влюбват, под звуците на романтични мелодии, които Сузи Сю пуска от стар грамофон. Постепенно токът изгасва, ентусиазмът стихва, а лудостта и треската се усилват. Ще дойде ли Бог и ще получи ли Сузи Сю мечтания красив живот? „Представям си, че когато дойдеш тук ще е хубаво и топло. И ще свети.“

Сценографията на спектакъла „33“ е на Момчил Алексиев, а музикалната среда е дело на Емилиян Гацов-Елби. Проектът е подкрепен от фондация „Етюд“.

Авторският моноспектакъл на Силвия Станоева ще се играе на 29 и 30 април от 18.30 ч. и през месец май в столичната галерия „Етюд“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05