В десетата година от началото си, програмата се отваря към всички училища в страната. Това се налага в отговор на многобройни запитвания от директори, които досега нямаха възможност да наемат учители от „Заедно в час“, уточнява Гергана Ефремова, мениджър Институционални партньорства. С доста събран опит и укрепнала мрежа от съмишленици, програмата продължава да набира кандидати за учители, да ги обучава и да ги подкрепя в работата им. Показателно е, че дори без материалното подпомагане, което беше осигурявано в първите години, кандидати не липсват. Не са малко и новите учители, които остават в системата на средното образование и след втората година ангажимент към организацията.
От страна на приемащите училища най-важно се оказва как педагогическият екип посреща новите учители. Тук основна е ролята на ръководителя, който подготвя и организира наставничество, подкрепа и условия за добър професионален диалог между опитните педагози и младите учители, споделя Илка Стоименова, директорка на 159 ОУ в софийския квартал Челопечене. Училището е партньор на „Заедно в час“ от 2016 г., в него са работили и все още работят 10 учители, подготвени по програма „Нов път в преподаването“, като някои от тях продължават да преподават в училището и след завършването на програмата. В последната година, когато училищата преминаха към дистанционна работа, присъствието на млади кадри с много добра техническа подготовка се оказа особено полезно за организирането на учебния процес, добавя госпожа Стоименова.
В обществото ни битува убеждението, че българите са известни като добри математици. То се подхранва от успехите на нашите момчета и момичета в различните олимпиади по дисциплините, свързани с математиката. По принцип математическите наклонности се проявяват още в началото на обучението, а често е и като влюбване от пръв поглед. При Валентин..
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg