Кога настъпва професионалното изгаряне и как да се справим с него?
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Мария Пишмишева, началник на инфкекциозното отделение в МБАЛ-Пазарджик и носител на наградата на БЛС за борба с пандемията.
“Относно професионалното изгаряне е трудно човек сам да се оценява, по-скоро околните биха оценили. Мисля че лекарите станахме по-тъжни и малко по-самотни ние самите. Може би защото се сблъскваме с болката на хората, може би виждаме повече смърт, отколкото би ни се искало. И искаме в малкото време, когато не сме на работните си места, да се самовъзстановим без външно влияние.“
“За съжаление пандемията беше причина да се обърне внимание на някои специалности, защото нашата работа не е спирала. Имали сме и други епидемии, но такава, като тази, за първи път.“
“Системата трябва да осигури спокойствие и увереност на всеки, който иска да се занимава с инфекциозни болести, с реанимация. Нормален начин на живот по отношение на заплащането, възможности за специализация, въвеждането на нови техники не само в големите градове, а и в областните – София, Варна, Пловдив. А и в областните болници, където се поема не малка част от патологията.“
“Системата ни е длъжна с това, че все още не е накарала лекарите, да остават в България и да избират специалности като инфекциозните болести.“
Кадрите
“В Covid болница се лекуват не само в инфекциозно отделение, тъй като болните са много и двете вътрешни отделения са вече Covid отделения. Така че много хора са включени в тази битка.“
“На моменти сме неуверени, че можем още да продължим. В инфекциозно отделение сме петима лекари. Разболяха се двама от колегите, не по едно и също време, но това се отрази изключително на начина на работа. Изключително зле се отразява, ако се разболее някой друг.“
“Всеки знае, че в тези условия не може да има работно време, независимо, че то фигурира на график. Поне в това отношение съм спокойна, че лекарите, сестрите и санитарите, могат във всеки един момент да разчитат на всеки друг свой колега, да остане, да им помогне, да си свърши работата. Сега оцених колко важно е това.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..
Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи. Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели. В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти,..
В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията " Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали . За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов..
Паркът за мечки в Белица отваря врати за новия сезон. Първите обиколки за посетители започват днес от 12 часа. Паркът за реадаптация на танцуващи мечки край Белица – най-големият такъв парк в Европа – е открит на 30 май 2004 година. Как е преминал зимният сън на мечките, ни разказва Никола Попкостадинов, управител на парка, пред Теодора..
Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов,..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg