В София тече изложбата „А или без извинение: Албанско съвременно изкуство“. Тя е част от платформата за обмен между балканските съвременни артисти на фондация „ДОМА Арт“ – NEXT Balkan. Изложбата е отворена до 13 юни в галериите „Васка Емануилова“ и DOZA. Паралелно, от 29 април до 13 май в Белград, под заглавие „The Prize/се is right“, като събитие на същата платформа са изложени творби на български съвременни артисти. Куратори са визуалният артист Войн де Войн и основателката на фондация „ДОМА Арт“ Мартина Стефанова.
„The Prize/се is right“ амбициозно представя голям брой български артисти и артисти, които работят в България: Вито Валентинов, Стела Василева, Мартиан Табаков, Валентина Шара, Калия Калъчева, Миряна Тодорова, Лиана Димитрова, Галина Димитрова, Стефан Иванов, Антон Терзиев, Лубри, Лекси Фльорс, Лазар Лютаков, Михаил Новаков, Мартина Вачева, Стефан Петрунов, София Грънчарова, Светлана Мирчева, Ив Тошайн, Аксиния Пейчева, Били Матеева, Лидия Делич, Радостин Седевчев, Боряна Венциславова, Мич Брезунек, Михаела Лакова, Войн де Войн, Марта Йованович, Станслав Беловски, Мила Роберт, Ясен Марков...
"Болестта е нощта на живота, тежко поданство. Всички имаме по рождение двойно гражданство: в царството на здравите и в царството на болните. И макар че предпочитаме да си служим само с по-добрия паспорт, всеки рано или късно е принуден поне за кратко да се легитимира като поданик на другото царство", пише – както я нарича "Ню Йорк Таймс – "тъмната..
В литературния салон на "Хумор и сатира" този път сме подготвили изключително разнообразна колекция текстове. От Вазов и Чудомир, от Чапек и Мрожек. Истинска наслада за душата! Ироничния, цветен език на Вазов, парадоксалната образност на Чапек, абсурдния хумор на Мрожек – всичкото това удоволствие е обединено от темата за животните в света на..
От 24 юли насам между храм-паметника "Св. Александър Невски" – символ на духовността, опрощението и вярата, и площада – символ на обществените настроения, страсти и често политически бури оживяват страниците на най-известния роман на Виктор Юго. "Клетниците", който е най-дълго поставяният мюзикъл на "Уест Енд", се играе под открито небе като..
"Алеята на книгата" във Варна няма да се състои през август това лято. На нейно място ще се проведе инициативата "Море от книги" на издателствата от града. Традицията от 15 години Асоциация „Българска книга“ да прави събитието тази година е нарушена, тъй като от Асоциацията се отказват от провеждането му. Причината е, че Общината променя..
В рубриката "Разговорът" гостува Ива Йорданова – световна шампионка по бачата в професионалната дивизия на The Summit Championship , проведено през януари 2025 г. в Ню Йорк. Победата я превръща в първата българка, завоювала подобна титла на световно състезание за салса и бачата. Ива Йорданова - необикновеният път на една българка по света..
Международният фестивал на светлините LUNAR ще превърне в светлинни сцени между 1 и 4 август Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец. Специално за лятното си..
В рубриката "Разговорът" гостува Ива Йорданова – световна шампионка по бачата в професионалната дивизия на The Summit Championship , проведено през януари..
Йеле Крингс е фотограф, писател и режисьор, който е реализирал проекти по целия свят. Негови творби са награждавани и публикувани в National Geographic,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg