Националният военноисторически музей отбелязва Деня на Българската армия с вход свободен и богата празнична програма. За първи път посетителите на музея ще могат да разгледат най-новите фотоизложби – „Празникът на Българската армия“ и „Раковски и неговото време“. Първата показва как армията е отбелязвала празника си в годините след Освобождението, както и трансформациите в празничния календар на войската. Втората изложбата е посветена на 200-годишнината от рождението на патриарха на националната революция Георги Стойков Раковски и проследява живота и делото му.
Екипът на Военноисторическия музей очаква и малките си посетители със специалната игра „Реши военната кръстословица“, в която те ще трябва да съчетаят уменията си за ориентация сред бойните машини и находчивостта си. Възрастните посетители пък имат възможността да споделят спомените си в специалната приемна „Героите в моя род“.
В Деня на храбростта и празника на Българската армия директорът на музея доц. д-р Соня Пенкова разказа на слушателите на „Артефир“ и за първата книга от поредицата „Българските генерали 1878 – 1946. С достойнство и чест“. Монографията е подготвена от нея в съавторство с проф. д-р Тодор Петров. Тя представя биографични данни, засягащи жизнения път и делото на 125 генерали от Третото българско царство. Цялата поредица ще обхване имената на над 560 български генерали, част от военната история на България от Освобождението до провъзгласяването й за народна република, което я превръща в първото подобно задълбочено и систематично научно проучване по темата.
Соня Пенкова сподели, че създаването на тази монография е „част от един неизпълнен дълг към тези хора, стояли начело на Българската армия – както в бой, така и в мир“. Тя съдържа дълго подбирани факти, чрез които генералите – познати и малко известни, някои дори забравени, са равностойно представени. С нея авторите ѝ дават гаранция за достоверност.
Още за „Българските генерали 1878 – 1946. С достойнство и чест“, както и за специалната програма на Националния военноисторически музей можете да чуете в звуковия файл.
На днешния празник с вход свободен ще работят и филиалите на НВИМ – Парк-музей „Владислав Варненчик“ и Военноморският музей във Варна и Музеят на авиацията в Крумово.
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg