В Националната галерия (НХГ) може да видите вернисажа - "Да колекционираш съвременно изкуство".
В нея ще бъде представена колекцията на Владимир Илиев. Куратори са Иво Милев и Боряна Вълчанова.
Какво е мястото на съвременното изкуство в сбирките на българските колекционери? Оправдан ли е “рискът” да колекционираш съвременно изкуство? Не е ли съвременното изкуство бъдещата класика? Това са част от въпросите, които поставя изложбата “Да колекционираш съвременно изкуство”.
Нейната тема е българската художествена сцена от последните десетилетия през личния поглед на Владимир Илиев, с фокус свободната, трайна и отговорна връзка: художник – колекционер.
Представени са творби на Сашо Стоицов, Боряна Петкова, Валентин Стефанов, Красимир Терзиев, Геoрги Ружев, Нина Ковачева, Георги Георгиев – Jorrras, Борис Колев – B.A.i.L.A, Калина Димитрова, Стефан Иванов, Петер Цанев, Искра Благоева.
Темата на изложбата коментира в “Нашият ден“ кураторът Боряна Вълчанова.
“Авторите, включени в изложбата, са от различни поколения, но всеки от тях е изтъкнат. Работи изключително активно към настоящия момент. И всеки едни представя различни проблеми в изкуството си.“
“Ролята на колекционера е изключително интересна и същевременно трудна, тъй като много често той не е професионалист от сферата на изкуствата, а по-скоро любител. И посредством чистия си интерес формира една колекция във времето.“
“Погледът много често е частен и няма претенция за представителност. Но в един момент, когато колекцията се разрасне, се превръща в част от процесите в съвременното изкуство.“
“Рискът да колекционираш съвременно изкуство е оправдан, защото всъщност изкуството, което се създава, в момента представя съвременните процеси и много често темите на днешния ден. Рискът е оправдан, но е трудно.“
Преди година и половина творбата "Момиче с балон" на британския художник Банкси почти се самоунищожи, след като бе продадена на търг от аукционната къща "Сотбис".
Малко след покупката се задейства машинка за унищожаване на документи, която беше монтирана в рамката, и наряза картината на ленти.
Колекционерката, която плати над милион британски лири за картината, отначало бе шокирана, но впоследствие си дала сметка, че ще притежава "част от историята та изкуството". Цената на почти унищожената творба се увеличи. Или ако парафразираме мисъл на художника, една оригинална идея струва повече от 1000 цитата.
Снимки: https://nationalgallery.bg
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg