След като дълго е пътувал назад във времето физикът и пътешественик доц. Димо Троянов - Джингиби, който единствен носи знанието за „Порталът“, за първи път се озовава в своята София 40 години напред. Това от своя страна дава възможност на племенника му – криминалният психолог Крум Бонев, да се пренесе в 1979 година, за да осуети убийството на една певица, което все още не се е случило. Съдбата на съвременния мъж, който пътува във времето чрез тайнствен портал, изправя миналото срещу бъдещето в един сериал, който вече прикова зрителите към ефира на БНТ с първия си епизод.
„Порталът“ ще се развие в шест серии, но всъщност носи всички качества на пълнометражното кино. В главните роли, на пътуващите във времето мъже, са Велислав Павлов и Александър Кънев. И макар да си партнират най-вече със Стефания Кочева и Джулия Бочева, в по-централните роли влизат около 35 актьори. Сред тях са Стефка Янорова, Михаил Мутафов, Герасим Георгиев-Геро, Дарин Ангелов, Свежен Младенов, Мария Стефанова и Радена Вълканова. Специално участие имат и актьорите Борис Луканов и Христо Мутафчиев, както и Татяна Лолова, която играе последната си роля – на буржоазна дама дисидент. В „Порталът“ зрителите могат да видят и Мария Илиева, която се превъплъщава в младата Йорданка Христова. Причината за нейното присъствие в историята на сериала е, че той е ситуиран в средите на творческата бохема и поставя специален акцент върху музиката от златните години на българската естрада. Режисьорът и съсценарист Илиян Джевелеков споделя, че сериалът ще вдъхне нов живот на много забравени и непознати песни от 70-те.
Именно пресъздаването на София през тези години се оказва най-голямото, но и „вкусно“ предизвикателство за екипа. Столицата днес изглежда по съвсем различен начин, но художникът Георги Димитров успява да претвори софийските екстериори и интериори от 1979 година. И все пак, същинската находка в „Порталът“ е изборът на самия портал – Софийският университет „Св. Климент Охридски“.
„Това е едно от не многото в България места, в които човек като влезе – влиза като в храм. Наистина има такава атмосфера, сякаш по стените и коридорите е попит академичният дух, който е закърмил едни от най-великите българи в цялата история… Сякаш свещенодействие се извършваше, когато снимахме вътре“, каза в „Артефир“ режисьорът Илиян Джевелеков. Той пише сценария на „Порталът“ заедно с Нели Димитрова и Матей Константинов, от чиито сънища, развиващи се в университета, идва и идеята за сериала.
Всяка неделя в продължение на още пет седмици зрителите ще пътуват с „Порталът“ и ще могат да се насладят на смесица от жанрове. Определен предимно като криминален и приключенски сериал, той съдържа в себе си и малко драма, още толкова комедия и много музика за настроение. А по думите на Илиян Джевелеков, именно пътуването във времето е жанрът на сериала.
„Ние се опитахме да създадем интересна игра за ума, която първо беше за нас на ниво сценарий и заснемане на филма, а после се надяваме и за зрителите да бъде така.“
С „Порталът“ екипът се опитва да допринесе с нещо ново към тази утвърдена и разработена в немалко филми и сериали тема, каквато е пътуването във времето.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg