Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролетен артфестивал в градина „Вдъхновение“ в Божурище

Фестивал с кауза за изграждане на комплекс за деца и младежи със специални потребности

На 15 май от 10 до 17 часа ще се проведе на открито първото издание на Пролетния благотворителен артфестивал в градина „Вдъхновение“ в Божурище. Събитието ще се състои в Центъра за защитена заетост, в който работят младежи със специални потребности. Организатори са сдружение „За децата – 2017“ и фондация „Be pART“.

Мисията на фестивала е да подпомогне ремонтирането на старата сграда в двора на центъра и създаването на по-добри условия за младежите, работещи там. Мечтата ми е в обновения център да имат условия за рехабилитация, творчески дейности, обучение и подходяща адаптирана среда за различни дейности, за да бъдат по-здрави, по-пълноценни, способни и готови за живота.


„През месец юли 2020 г. започнахме изграждането на първия Център за защитена заетост в България по проект към Агенция за хората с увреждания. Създадохме достъпна градина за трудова рехабилитация и социална интеграция за хора с множество трайни увреждания. При нас са назначени 15 човека на 4-часов трудов договор на длъжност „градинар“. Отглеждаме зеленчуци и цветя. Имаме две оранжерии, едната от които е пригодена за хората с двигателни нарушения.

Младежите са изключително щастливи, чувстват се полезни и мотивирани. Сред тях има хора, които за първи път получават заплата в живота си. Градината, която създадохме кръстихме „Вдъхновение“, защото тези хора наистина ни вдъхновяват – най-изпълнителните, трудолюбиви и положителни хора, които познавам. Обичам ги!“, споделя Милена Боева, ръководител на проекта за Центъра за защитена заетост в Божурище и председател на сдружение „За децата – 2017“.

Идеята за провеждането на Пролетния артфестивал в градина „Вдъхновение“ е на Милена Попова, създател на фондация „Be pART“. Тя работи всяка седмица с младежите и вече заедно са провели 50 творчески ателиета.


„Щастлива съм, че вече и аз съм част от екипа на градина „Вдъхновение“. Тези младежи, с всичко това, което умеят и постигат, са пример и дават надежда и увереност на много други като тях, че са способни, полезни и ценни. Мисията им е вдъхновяваща и носи надежда и на други хора с подобни проблеми, които биха могли да последват примера на Милена Боева. И да знаят, че е възможно да допринесат за изграждането на един модерен рехабилитационен и творчески център за деца и младежи със специални потребности“, споделя още Милена Попова.

Младите хора от градина „Вдъхновение“ са подготвили за гостите на предстоящия Пролетен арт фестивал интересни творчески работилници и благотворителен базар с ръчно изработени от тях подаръци. Посетителите ще могат да си закупят и пресни зеленчуци, отгледани в градината и да помогнат с труд и материали. 

Събраните средства от фестивала ще бъдат използване за ремонта и изграждането на бъдещия комплекс за рехабилитация, интеграция и социална работа за деца и младежи с увреждания в двора на Центъра за защитена заетост в Божурище.


Снимките в материала са предоставени от Милена Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дечо Таралежков, Теодора Церовска и Невена Семова

Международен ден на киното с Невена Семова и Дечо Таралежков

Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят.  Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство.  Киното е "краста" и изисква пълна..

публикувано на 07.01.25 в 09:41

Как мислим за бъдещето

В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия.  Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации?  Как се е променяла представата..

публикувано на 06.01.25 в 18:48

Плакатите на Стефан Десподов отново пред публика

На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..

публикувано на 06.01.25 в 14:46
Габриела, Луиза, Надин, Янислав, Верен и Християна Стоименова

Тийнейджърът в мен: Християна Стоименова

Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов.  Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц"  на сезона по..

публикувано на 06.01.25 в 14:29
Ангел Каралийчев

Изкуството в мен: "Новогодишна приказка" от Ангел Каралийчев

Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..

публикувано на 06.01.25 в 14:19