На 17 май е Денят на българския спорт – на всички онези, които не казват “Не мога“. На онези, които предизвикват част от себе си, които имат хъс към играта. Онези, които умея да губят и побеждават. На онези, които печелят високи отличия за страната последните години, въпреки тежките условия, в които се налага да развиват себе си като спортисти. Но и на обикновените хора, за които спортът е любов.
Темата коментира в “Нашият ден“ Катя Иванова, уредник на Музея на спорта в България:
“В началото на българската спортна педагогическа школа е поставено от 10 швейцарски учители по гимнастика, които пристигат през месец май, 1894 г в София.
След като България се освобождава от турско робство, лека-полека започва да се конституират различните учреждения у нас. И тогава, през 1893 г., една делегация, 5-членна, прави обиколка в няколко европейски града, повечето столици, за да види как са организирани спортните институции.
Попадат на един кантонален събор в Швейцария, виждат един гимнастически събор на техните дружества. Обръщат се към ректора на университета в Лозана и молят десетина специалисти да дойдат на работа в България.
Тук пристигат десет подготвени гимнастици, които са разпределени в големите гимназии на страната ни. Това са хората, които практически поставят началото на модерното преподаване на физическото възпитание и спорта.“
Темата коментира в “Нашият ден“ и Юлиан Карабиберов, кондиционен треньор и преподавател:
“Ако сравняваме с миналото, преди 10, 20 години, сега спортната култура у нас е на доста по-високо ниво, българинът спортува повече, но това касае масовия спорт.
Спортното майсторство е малко закъсало в това отношение, вижда се и по резултатите, които имат спортистите. Тук-там имаме по нещо, което се доближава до резултатите от миналото."
Професионалният спорт
"Сбъркахме в смяната на системата. Условията се смениха, спортът като политика. Спорът беше идеология някога. Вече се комерсиализира и се гледа по друг начин на нещата.
Самата система, която бяхме изградили като отбор и развитие на талантите. Отношението към спорта се промени. Де факто се вижда какво се получи.
Имахме доста добра система за подготовка, но тя беше забравена, просто не се използва. Идващите като треньори също не я използват. И това, което бяхме постигнали, остана в миналото."
Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg