Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Огнян Герджиков: Българската държава дължи процес за историята ни

Учени и юристи искат да съдят Скопие за интелектуален грабеж

Огнян Герджиков
Снимка: БГНЕС

Група учени и юристи са решили да съдят Скопие за интелектуален грабеж. Какъв трябва да бъде този съд?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Огнян Герджиков, изтъкнат юрист и бивш служебен премиер:

“Свидетели сме на нещо, към което не можем да останем безразлични, като най-старата европейска държава със запазеното си име, и с огромен принос в световното историческо наследство.

Нашето отношение към Македония винаги е било добро. Ние първи признахме Република Македония след разпадането на Югославия. Но отсреща не виждаме същото.

И преди известно време установихме, че има една интелектуална кражба. Аз не съм виждал тези томове “Македонска книжевност“, не ги знам, само може да се досещаме.

Българската държава дължи на своите граждани един процес, който би трябвало да бъде заведен в Международния съд на ООН в Хага. Там се опитвах да направя една справка дали подобни дела е имало в този съд.

Точно такива не е имало, но това не значи, че не може да има първи път. Разбира се, инициативата за това трябва дойде освен от интелектуалния елит на България, да бъде подета вече конкретно от управлението на България, от българското правителство.

Това не може да се очаква от един служебен кабинет, който има съвсем други задачи. Едва ли този кабинет ще има тази възможност, времевият  хоризонт е твърде тесен.

Нормално е да се очаква един следващ, редовен кабинет да работи в тази насока."


Какво очакваме от Международен съд – ще спре ли омразата

"Този процес едва ли ще допринесе за подобно нещо. Най-много още повече да се изострят отношенията.

Направихме опити в последните години да вразумим нашите македонски приятели, че не може, след като нашето отношение към тях винаги е било добро, в техните учебници непрекъснато да има нападки срещу България и българите, това е недопустимо.

Не знам защо те не искат да го разберат в достатъчна степен. Не можем ние при една такава интелектуална кражба, гигантска по своите размери, не става дума за някакво отделно произведение, както е Димитър Талев, което също е едно голямо безобразие.

С изменение вътре в съдържанието, всичко българско е заменено с македонско и т.н. Това са недопустими неща."

Какви трябва да бъдат юристите, които ще се заемат с подобен процес

"Аз самият не съм специалист в тази материя, тя е специфична, но в България има достатъчно предобри юристи и в тази област. Предполагам, че те няма да откажат да се заемат с такава мисия. Стига да им бъде възложена по съответния начин от българското правителство.

Сякаш загубихме време в това отношение и неглижирахме проблема, но това не може да продължава безкрайно.

Все пак ние сме една нация, която има самочувствието да сме дали много култура на Европа и на света. Не може така да ни крадат пладнешки."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Попов, Светлозар Желев, Владимир Полеганов

Антиутопията в XXI век – наръчник или предупреждение

Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов –  познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..

публикувано на 17.07.25 в 10:08
Радослав Бимбалов

Свидетели сме на окончателно приключила съдебна реформа, само че от диктатурен тип

Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач.  "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..

публикувано на 17.07.25 в 09:34
Доброволци гасят горски пожар

Над 90% от горските пожари у нас са причинени от човешка намеса

Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..

публикувано на 17.07.25 в 09:30
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46