Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фолклор, приказка, фантазия: Игор Стравински – три приказни свята

Снимка: karsh.org

„Славеят“, „Петрушка“, „История на войника“ – трите произведения са създадени между 1909 и 1918 г.

„Славеят“ е пленителна източна приказка в духа на изяществото на китайския двор. Либретото е по мотиви от приказката на Андерсен. Основната идея, патосът на творбата е идеята за свободата / несвободата. Песента на славея може да се роди само в условие на свобода.

Къде е фолклорът в „Петрушка“? Той е в ритуалността, заключена в традиционния събор на Заговезни. Там се развихря драмата между традиционните кукли от кукления театър, които напомнят комедия дел арте и на които фантазията на  Стравински вдъхва живот. Селски и градски мелодии, банални мотиви и валсове от Ланер се преплитат в пъстър панаирджийски калейдоскоп. И, всъщност, драмата на персонажите се оказва неистинска, защото те са просто кукли.

„История на войника“ е извлечена от сборника с народни умотворения на Афанасиев. Това е една призрачно-фантастична история за Войника, който като един нов Фауст, сключва договор с Дявола и отива да излекува царската дъщеря. Няма фолклорни мелодии в творбата: персонажите – Войника, Дявола, Царската дъщеря – се характеризират главно с тембри и ритмика.

Създаването на трите творби е свързано с безценното сътрудничество на Стравински и легендарния балетен ипресарио Сергей Дягилев. Творбите може да слушате по програма „Христо Ботев“ в три поредни предавания (20 май от 14.30 часа, 27 май и 3 юни – 16.30 часа).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Легендарната група "Гънс ен' Роузес" се завръща в София

О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..

публикувано на 21.07.25 в 14:50

Пианистката Рая Костова с първи авторски диск

В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..

публикувано на 20.07.25 в 08:10

H.M.S.U. канят на летен фестивал този уикенд в София

25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U.  е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU)  е българско музикално движение, създадено през..

публикувано на 17.07.25 в 17:05

Русенската опера със седем спектакъла на Белоградчишките скали

Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали.  Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..

публикувано на 17.07.25 в 16:05

Международният фолклорен фестивал "Велико Търново" с 27-о издание

This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..

публикувано на 16.07.25 в 09:00