На 21 май почитаме светите равноапостоли Константин и Елена. Това е денят на игрите по огън (нестинарството).
Църковният празник, на който почитаме светите равноапостоли, е в памет на император Константин и неговата майка Елена.
През 313 година Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия.
По време на император Константин християнската вяра, тъй дълго преследвана, станала господстваща в обширната му империя.
Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Тези паметни събития се смятат за най-важните в историята на християнската църква и затова императорът и майка му са канонизирани за светци.
Царуването на император Константин е обвързано с налагането на християнството. Когато е едва на 34 години, Константин поема престола от своя баща и управлява Рим и Византия.
В негова чест новият столичен град е осветен и наречен Константинопол. Традицията повелява на празника да се посети църква или манастир. За здраве се оставят дарове на иконите на светците Константин и Елена.
Имен ден празнуват Константин, Елена, Костадин, Костадинка.
Друга традиция, свързана с празника, е нестинарството. Езически обичай, който се възражда по време на турското робство и остава жив и до наши дни.
Нестинарството представлява танц с боси крака върху жарава. Според традицията нестинарите играят вечерта в деня на св. св. Константин и Елена (нощта на 3 срещу 4 юни по стар стил).
Подготовката на събитието започва още от ранни зори с „обличане“ на нестинарските икони. Поставя се ярко червен плат, обшит със стари сребърни пари и украсен с цветя.
Темата коментира в “Нашият ден“ нестинарката Десислава Жекова.
“Не помня кога съм се сблъскала с нестинарството. Родителите ми са ми разказвали, че в родата по майчина линия има нестинарки. Беше ми интересно, но тогава не осъзнавах какво означава нестинарство.
Впоследствие се записах да танцувам в ансамбъл “Добруджа“. Може би съм била 3-ти или 4-ти клас. Навремето ходеха по училищата и взимаха децата, които имат дарби за пеене и танцуване.
В ансамбъла започнахме да изучаваме българския фолклор и традиции. Най-интересното ми беше нестинарството. Тогава вече разбрах точно какво е.
След като завърших средно образование, се запознах с нестинари, бяха невероятни хора. Те имаха вила близо до моя роден град – Добрич. Точно покрай едни от празниците – 21 май и 1 юни. Те ме поканиха да гледам, да присъствам на техния танц.
Когато имат нужда да танцуват, те танцуват, не е нужно да има хора, да присъстват други около тях. Правят го заради себе си.
Жаравата ти помага за първото ти влизане. Някои го интерпретират така – жаравата вика нестинарите. Всъщност не знам дали ме вика, или гледайки, имам огромното желание да вляза. И не просто да премина. Нестинарите гледат на жаравата като нещо живо. Усещат я като дух, който трябва да се уважава."
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg