Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Терзиев: Сценичните изкуства у нас имат и придобивки от пандемията

Снимка: Ани Петрова

Възможно ли е да говорим за ползи от пандемията при сценичните изкуства, а не само за щети?

Коментар в “Нашият ден“ прави Асен Терзиев, театрален критик и главен координатор на Виа Фест“:

“Не се интересувам от политическите процеси. Гледайки нещата глобално, в България, специално за сценичните изкуства, ситуацията премина доста по-леко и плавно, отколкото на доста други места. Случиха се доста позитивни неща.

Първо, театрите в България можеха да работят доста дълго време. Докато в останалата част от света бяха абсолютно затворени. Голяма част от тях не изгубиха възможността, дори когато не играят, да продължат да работят.

Естествено беше част от нещата да преминат онлайн. И може би това беше един от полезните ефекти. Театърът като съвременно изкуство не съществува изолирано от останалите нещаТой трябваше по някакъв начин да преосмисли връзките си с новите медии. Театралните творци и въобще театърът като цяло потърси нови креативни ходове към това как да се свърже с новите медии.

Нещото, което се случи естествено и закономерно, те започнаха да търсят по-креативни и по-любопитни начини за представяне на своята работа онлайн.

Безспорно обаче пандемията показа, че същността на театъра си остава живата среща с публиката, иначе той се превръща в нещо друго. Продължава да е театрално събитие, но да бъде повече кино или телевизия, което не е основната му характеристика.

Фрагмент от спектакъла - илюстративна снимкаНо пък при преминаването онлайн се обърнахме към големия архив на театъра, който се беше натрупал, през цялото това време и беше някак затворен, не стигаше до публиката.

Изданията на фестивалите през ноември месец бяха изцяло по интернет. И сега частично продължаваме в тази посока с рубриката, която отворихме на нашия уебсайт – “дигитален портал“, където всеки уикенд в рамките на три дена – петък, събота, неделя и понеделник до 19.00 часа вечерта, театралните фенове имат възможност да видят неща, които иначе нямахме възможност да покажем по ред причини.

Мисля, че това беше едно от креативните неща, от ползите. За пандемията достатъчно говорихме в негативен план, по-добре е да се фокусираме върху положителните неща, които се случиха.

Едното, специално за България, театрите бяха отворени почти през цялото време. Аз ходех на театър и мога да кажа, че публиката също имаше нужда от това, не се раздели с театъра."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25