Празнуваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Празнуваме буквите – онези сакрални знаци, които издигат съществуването ни над окаяния бит и варварското всекидневие и ни определят като народ на духа. Днес е ден за поклон пред древните далновидни владетели, имали силата и мъдростта да спасят едно духовно дело, което привидно не прибавя нови територии към държавата, но приобщава към българския хоризонт далечни духовни пространства.
Честит празник за щастието да принадлежим към една по-висока същност, отколкото е видимото с неговите често невъзвисяващи битки.
Днес е празник на учителите, които вярват в способностите на учениците си, и на учениците, които надминават своите учители, защото просветата дава хоризонти за стремеж.
Днес е празник наградените за постижение в българската култура, но и на тези, за които културата е начин на живот и естествена вътрешна потребност 365 дни в годината.
Днес ние от програма "Христо Ботев" поздравяваме всички – и тези, за които химнът "Върви, народе възродени" е код за принадлежност в който и край на света да са открили възможност за дом. Но поздравяваме и тези, които точно днес ще се посвенят и няма да напишат в социалните мрежи "4estit 24 may". Честит празник на тези, които знаят, че "не знаят" се пише отделно, а "незнание" е една дума. Честит празник за щастието да си казваме всеки път на 24 май "Честит празник".
Днешният ден е празник и за всички колеги от програмата за култура и образование на Българското национално радио "Христо Ботев" – медията без аналог в българския ефир, както няма аналог по света и днешният светъл празник.
Митко Новков, директор на програма "Христо Ботев", водещ на предаването "Премълчаната история", магистър по психология и философия, автор на много книги, литературен критик, медиен наблюдател, театрален, кино- и художествен анализатор. Той разказа в "Артефир" какво ново предстои да се случва в програмата – за водещите, авторите и новите предавания – и какво определя програмата като истинска културна институция:Чуйте целия разговор от звуковия файл.
Програмата и радиото освен съдържание са и ритъм. Главни "виновници" за ритъма в радиото са музикалните редактори и техните избори. Светлана Димитрова, главен редактор на програма "Христо Ботев", дългогодишен водещ и музикален продуцент, сподели в "Артефир":
"Всички музикални редактори в програмата са изключително компетентни и аз се радвам, че работим с такъв екип, който умее да подбира и да представя музиката по най-добрия начин. Иска ми се да отбележа завръщането на Следобедната музикална линия в 14 часа – от понеделник до петък – класическа музика. Специално искам да отбележа музикалните вечери на програмата. Сега започват летните фестивали и ние ще пренесем слушателите на много от концертите, които предстоят, с директни предавания; оперната ни вечер всяка събота... Радиосимфониците в Неделния следобед... Много се радвам, че духът е много творчески, изпълнен с много нови идеи. И да, променяме се."
Чуйте целия разговор от звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg