Александрийската библиотека от античността е била напълно унищожена през 48 година от н.е. Тя е била е най-голямото приключение за човешкия ум, защото преди нея са съществували коренно различни библиотеки в Египет и в Елада. Но Александрийската е първата, събрала универсалното познание, като са превеждали трудове от един на друг език.
Там например за първи път Старият завет е бил преведен от иврит на гръцки.
Защо ви разказвам тези неща? Ами понеже с репортерката от националната телевизия Айше Сали в „Покана за пътуване“ ще разгледаме новата Александрийска библиотека и ще научим още неизвестни факти за древната ѝ посестрима.
„Мъдростта на Александрия“ се нарича филмът, който отвежда журналистката от БНТ в Египет.
В древността в Александрия се стичали ученици и учени от целия свят – поети, математици, астрономи, философи за да работят и спорят заедно. Малцина знаят, че Аристархос от Самос е първият в света, който е казал, че Земята се върти около Слънцето. Точно 1800 години преди Коперник.
За жалост, неговите трудове не са оцелели, но ние знаем за тях от ироничните забележки и унищожителните критики на неговите колеги, които го наричали „Лудия Аристархос“.
Айше Сали ни връща в онези времена, но чрез разказа си за възродената Александрийска библиотека, която отново е събрала световната мъдрост, обаче в дигитален вариант.
Тайните на възродената Александрийска библиотека с Айше Сали
От телевизионния екип извадили късмета да надникнат навсякъде в книжовното светилище, но и да се разходят из египетския град, без задължителния за туристите полицейски ескорт.
В съвременната Александрийска библиотека работят 15 научноизследователски института, преди пандемията са организирали над 700 културни събития годишно.
Тогава са имали близо милион и половина посетители годишно плюс 3 млн. справки в сайта на ден. Във филма си за културно-просветното средище Айше Сали преплита достоверни исторически факти и съвременни събеседници.
От разговора ни стана ясно, че за възродителите на Александрийската библиотека важни са свободата на изразяване на мнения, обменът на научни познания, диалогът и разбирателството.
Филмът „Мъдростта на Александрия“ можете да гледате тук
Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..
По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки, ще ви представим родината на щедрия старец през противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..
Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..
Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната, какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg