Каква е ролята на българската армия за спасяването на българските евреи през Втората световна война? Защо тази роля е премълчана, забравена, потулена, неизвестна? Има ли вина българската държава за това, че евреите от тогавашна Македония, която е била с българска администрация, са депортирани в нацистките концлагери и не са спасени?
Отговорите на тези питания дава бойният пилот проф. полк. Димитър Недялков, чиято новопоявила се книга „Българската армия и спасяването на българските евреи 1941-1944“, публикувана от издателството на БАН, е цялостен анализ на драматични събития по спасяването на десетки хиляди български и чужди граждани от еврейски произход. Анализът на автора е потвърден от неизвестни архивни документи и доказуеми факти. Акцентът е върху еврейските трудови формирования като основен подход на властите по спасяването на родните съотечественици.
В предаването се припомня и друг, познат само на специалистите факт, че българският паспорт по време на Втората световна война е бил спасителен билет за хиляди преследвани евреи от Румъния, Словакия, Унгария, Полша и Югославия. За това разказва документалната книга на Георги Боздуганов, озаглавена „Почти невъзможно“. Според заглавието: „Царство България и еврейската емиграция през Втората световна война“.
В предаването участват проф. полк. Димитър Недялков, д-р Георги Боздуганов, инж. Георги Мъндев, зам.-председател на Българо-еврейския научен институт, както и Алберта Алкалай, председател на Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“.
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg