На 28 май е роден композиторът Стефан Димитров. Той е известен български композитор, поп певец и телевизионен продуцент. Един от най-добрите директори на програма “Христо Ботев“.
Пред в. “24 часа“ споделя, че би “поздравил себе си и всички за рождения си ден с песента “Нека да е лято“. И би добавил две думи от хита на Богдана Карадочева – “Дано, дано, дано“.
През 1972 г. завършва Теоретичния факултет на БДК.
Първата му композиция „Пея, защото искам, ако не искате – не слушайте“ е създадена по стихове на поетесата Блага Димитрова. Основател и музикален ръководител е на театър „4+4“.
От 1972 г. пее във вокална група „Студио В“. От същата година датира и първият запис на негова песен – „Тайни“ (изп. Емилия Маркова).
След 1976 г. се утвърждава между водещите композитори в българската забавна музика с мелодични, актуални песни, които имат национален облик. Активно работи и като аранжьор за ЕО на БТР и различни групи.
Популярни са и дуетите му с Богдана Карадочева („Остаряваме бавно“, „Следобедна песничка“, „Безнадежден случай“). За текстовете на своите песни сътрудничи с Михаил Белчев, Миряна Башева, Маргарита Петкова.
Между наградените му песни са: „Ладо ле“ (т. Захари Петров, изп. „Тоника“) – I награда – 1976 г., „Нека да е лято“ (т. Миряна Башева, изп. „Тоника“) – II награда – 1977; „По първи петли“ – (т. Михаил Белчев, изп. Васил Найденов) – II награда – 1980; „Моя любов“ (т. Михаил Белчев, изп. „Домино“) – I награда – 1985 г. – всички на фестивала „Златният Орфей“. На радиоконкурса „Пролет“ първа награда печели „Пролетна умора“ (т. Миряна Башева, изп. Братя Аргирови).
Автор е на песента „Да бъде ден“ (т. Михаил Белчев, изп. сборна формация), с която е ознаменувано основаването на Дружеството на българските естрадни изпълнители през 1985 г. За музиката на тази песен е удостоен със специалната награда на ЦК на ДКМС – 1986.
Димитров е композитор на поп песни, някои от които са се превърнали в шлагери: „Нека да е лято“, „Дано“, „Всичко ми е наред“, „По първи петли“, „Сбогом, моя любов“, „И замириса на море", „Събота късен следобед", „Там". Работи като щатен аранжор в Биг бенда на БНР, композира оркестрови пиеси („Подарък за оркестър“), музика за тв спектакли („Рожденият ден на инфантата“), театрална и филмова музика („Зелените поля“, „След края на света“, „Съдията“, „Патилата на Спас и Нели“, „Фатална нежност“. През 80-те работи с група „Вариант Б“ и „Домино“. Известен е с дуетите си с Богдана Карадочева, както и със сътрудничеството си с Васил Найденов, Емил Димитров, Лили Иванова, работил е и с „Тоника“. Текстове за песните му са писали поети като Михаил Белчев, Миряна Башева и Маргарита Петкова. През годините на творческата му кариера много от песните му печелят награди на фестивала „Златният Орфей“.
Работи в Обединение „Музика“ и Българското радио до 1992 година, когато става директор на Канал 1 на БНТ.
През 1996 – 1997 г. е генерален директор на Нова телевизия, през 1997 г. – генерален директор на БНТ. До 2001 г. е бил изпълнителен директор на Нова телевизия. Членувал в Съвета за електронни медии.
Автор е на телевизионните предавания „Екип 4“, „Форум“ и „Преди новините“ по БНТ, а също и на „В 3 минути“, „На 4 очи“ и „Открито студио“ по Нова телевизия. Стефан Димитров създава почти всички песни за популярното актьорско трио „НЛО“.
През 2010 г. е издадена антологията „Колекция Стефан Димитров“, състояща се от 14 компактдиска на Стефан Димитров, съдържащи всичките му песни.
От 2010 г. до 2016 г. Стефан Димитров е директор на Програма „Христо Ботев“ на БНР.
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg