Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Решение на КЗД заради ограничен достъп до вода в с. Маслиново

Българско село е лишено от достъп до питейна вода

Снимка: БГНЕС

Решение на КЗД заради ограничен достъп до вода в с. Маслиново, Община Хасково.

Жителите са с нарушени основни права и са поставени в положение на по-неблагоприятно третиране спрямо жителите на други населени места.

При постановяване на решението и с оглед спецификата на казуса заседателният състав на КЗД намира за необходимо да посочи следното:

Правото на човек до питейна вода е свързано с правото на живот. Безопасната и чиста питейна вода и добрите санитарни условия са признати за човешко право от Общото събрание на ООН.

Темата коментира доц. д-р Ана Джумалиева, председател на Комисията по защита от дискриминация:

"Преди известно време в репортаж, излъчен по наша медия, се посочва, че има проблем и няма изграден водопровод и едно село в България е без вода. Когато видяхме този репортаж, един от членовете на Комисията за защита от дискриминация изготви доклад за самосезиране.

Образува се производство пред комисията в специализиран състав, в който се установи, че липсата на достъпна мрежа и достъп до питейна в конкретното село е нарушение на Международния пакт за икономически, социални и културни права.

Липсата на изградения водопровод всъщност ограничава достъпа на хората до питейна вода и такава за битови нужди.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35