Преди три дни, във видеообръщение, журналистът Роман Протасевич потвърди, че се намира в „Следствен арест №1“ в Минск и каза: „Ще продължа да сътруднича на следствените органи. Признавам, че участвах в организирането на масовите протести в Минск“.
Това „признание“ на 26-годишния журналист и блогър, чието име фигурира в списъка на издирваните „терористи“, издаден от Държавния комитет за сигурност на Беларус, обиколи света и постави много въпроси пред глобалната журналистическа общност и пред целия свят.
На пресконференцията, организирана на 27 май във Варшава, основателят на „Nexta“ Степан Путило се обърна към колегите от цял свят, които следяха онлайн събитието:
„Обръщаме се към международната общественост, за да помогне на Беларус. Това може да стане само ако режимът в моята страна бъде изолиран, ако бъде прекъснато всякакво икономическо, политическо, информационно сътрудничество. Само безпрецедентен световен натиск ще бъде способен да повлияе и да спре репресиите в страната ни и ще опази нови човешки животи“.
В интервю за „Мрежата“ Андрей Бастунец, председател на Беларуската асоциация на журналистите, сподели:
„Роман Протасевич и колегите от най-големия беларуски портал „tut.by“ са обвинени в разпалване на социална омраза по отношение на чиновници, милиция и други длъжностни лица, което според правозащитните организации означава, че става дума за преследване заради критиката им към действащата власт.
В цялата тази ситуация, в която се намираме, има един плюс обаче – беларуското общество много ясно изразява подкрепата си към журналистите и към свободата на словото. Положителното е и това, че има солидарност както и в журналистическата гилдия, така и на обществото към нас.“
Цялото интервю можете да проследите в звуковия файл.
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg