На втори юни България се прекланя пред подвига на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.
Точно в 12 часа сигнал на сирени ще призове за общонационална почит към паметта и подвига на Ботев и героите от национално освободителните борби.
В цялата страна ще се проведат възпоменателни чествания и церемонии по поднасяне на венци и цветя пред паметниците на поета - революционер.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Пламен Митев.
“Лично винаги съм се питал защо само един ден в годината се опитваме да си спомним за тези наши предци, които са отдали живота и силите си, мечтите си, надеждите си в името на бъдещето на България.
Пред моите студенти много често се опитвам да привлека вниманието към т.нар. забравени български герои. Защото не става дума само за такива ярки личности като Ботев, Левски, Каравелов, Бенковски.
Става дума за хиляди българи, които са отдавали сили, енергия, време в живота си в името на нашата национална кауза.
Ние като хора, живеещи в началото на ХХI в., трябва да предадем на нашите деца и внуци тъкмо това усещане за приемственост. Усещането за поклон пред гигантските усилия, полагани от нашите предци, за да я има България.
За съжаление самата дата 2 юни като историк мога да кажа, че няма нищо общо с Ботев, защото Ботев е убит на 20-и май, което по нов стил прави 1 юни.
Но това е поредното доказателство за това как ние не умеем да съхраним истинската историческа памет за собственото си минало.
Защото на някакви фалшиво измислени или сбъркани дати се опитваме поне веднъж в годината да се поклоним пред паметта на някои от тези наши герои.
Ако направим връзката между минало настояще и бъдеще според мен акцентът трябва да се постави тъкмо върху това – как ние предаваме на младите хора, тези които ще строят България утре, това чувство на гордост.
Дати, които трябва да променим
Едната дата е свързана с гибелта на Апостола. По стар стил тя е 6 февруари, а ние я отбелязване на 19-и, което всъщност е невярно, тъй като по новия календар 6 февруари е на 18 февруари.
Датата за гибелта на Ботев – 20 май по стар стил, по нов стил е 1 юни, а не 2-ри, както го отбелязваме.
По същия начин е некоректно да отбелязваме началото на Априлското въстание на 1 май, при положение, че самото въстание се нарича Априлско и е обявено на 20 април.
Чуйте в звуковия файл проф. Пламен Митев.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Искра Баева.
Съгласна съм с проф. Митев, че има много сбъркани дати, но не това е най-важното. Добре е да се оправят, но по-важно е каква история представяме на нашите млади хора и граждани.
Има твърде много фалшификации в историята и в повечето случаи са предизвикани от политически интерес.
Едни политици изваждат от историята едни личности и факти, с които могат да се гордеят, а други други.
Често пъти със смяната на политическите екипи, на управлението се сменят и героите и събитията.
Струва ми се, че би трябвало да има някакъв национален пантеон на личности, които даже са спорили и воювали по между си, но всичките са дали нещо за нашето настояще и не би трябвало този ден да е изключващ, той трябва да бъде включващ.
Да включва всички тези хора, независимо от техните политически убеждения, идейни борби или нещо друго.
По този начин да изградим едно истински историческо съзнание, а не изкривено, супер националистическо или в другата крайност – твърде нихилистично.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg