Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на „Свобода въпреки всичко“ на Боян Манчев

Кадър от ъндърграунд видеопредаване на „Аларма“ с Боян Манчев от пещта на „Метеор“
Снимка: архив на „Аларма“

„Понякога имената на авторите трябва да се изличат, за да можем да видим текста“, казва философът Боян Манчев в едно по-старо издание на „Аларма“ по програма „Христо Ботев“ – от февруари тази година, с фокус две други негови книги („Новият Атанор“ и „Зима: Вещици, комети“), в очакване на „Свобода въпреки всичко“ (малко преди да излезе, както става дума в разговора). А ние тук (радикално и съзнателно) изличихме, не без болка в сърцето и дълги колебания, цял един паратекст (или радиотекст), писан с няколко прекъсвания от по седмица, две или три след предаването с Боян Манчев за „Атанор“-а (четен от водещия на „Аларма“ през лятото на миналата година) и фантастичния часослов (четен по времето на втората Ковид-изолация – разбира се, през зимата), за да освободим място да видим „Свобода въпреки всичко“ (четена в настоящия момент), премиерата на чийто първи том „Свръхкритика и модална онтология“ е довечера (2 юни) в „Гьоте Институт“ от 18.00 ч. с водеща Ани Васева и с участието на Миглена Николчина, Димитър Вацов, Огнян Касабов, Дарин Тенев, Божана Филипова, Богдана Паскалева, както и на самия Боян Манчев. Основата на изследването в „Свобода въпреки всичко“ е един свръхкритически прочит на „Критика на чистия разум“ на Кант със средоточие парадокса на свободата у Кант.

„Тази книга поставя проблема за свободата като практически философски проблем – пише авторът в увода – Е ли свободата условие на самото съществуване, или тя е, напротив, единствено негов утопичен хоризонт? Ако свободата е условие на съществуването, то как можем изобщо да я познаем? Как това условие би могло да се отличи от фоновия шум на съществуването?“.

А междувременно, в една паралелна вселена, с дву-тримесечна спешност и неотложност ви каним и в алхимичната пещ на „Аларма“ (на територията на „Метеор“), където с Боян Манчев разговаряме пред картината на двете вещици на Ханс Балдунг Грин от 1523г., търсейки връзките между тъмната философия, тъмния театър и тъмния ефир.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30
Христо Мухтанов

Христо Мухтанов и полюсът на живота

Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16